Hoci Eurostat zrevidoval schodok verejnej správy na 2,71 % HDP, stále nedosiahol rozpočtovaných 2,5 % výkonu ekonomiky.
Deficit verejných financií Slovenska v minulom roku dosiahol 2,71 % hrubého domáceho produktu. Uvádza to európsky štatistický úrad Eurostat vo svojej aktuálnej jesennej notifikácii. Oproti jarnej notifikácii tak výšku schodku znížil o 0,26 percentuálneho bodu. Dôvodom zníženia deficitu oproti jarnej notifikácii je predovšetkým aktualizácia akruálneho plnenia daňových príjmov, najmä dane z príjmov právnických osôb. Revízia o 0,2 % hrubého domáceho produktu vyplýva podľa menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) z aktuálnych údajov daňových priznaní, ktoré v čase aprílovej notifikácie neboli dostupné. Okrem pokračujúceho rastu ekonomiky k lepšiemu výberu prispeli aj legislatívne zmeny, ako úprava princípov amortizácie, zavedenie šiestej odpisovej skupiny či rozšírenie používania registračných pokladníc v zdravotníctve.
Naopak negatívny dopad na deficit mala revízia metodiky zaznamenávania príspevkov do Národného rezolučného fondu. Údaje ovplyvnilo aj zaradenie spoločnosti JAVYS do sektora verejnej správy a metodická zmena zaznamenania príjmov z návratnej finančnej výpomoci od spoločnosti ZSSK Cargo.
Kažimír: Sme takmer v cieli
Aj keď deficit zaostáva za rozpočtovanou úrovňou 2,5 % hrubého domáceho produktu, minister financií Peter Kažimír to považuje za pozitívnu správu. „Čierne na bielom, deficit v roku 2015 na úrovni 2,7 % je takmer v cieli. Takže prosím hlasných kritikov z jari tohto roka, aby si uvedomili, že niekedy je treba dvakrát merať a raz rezať. Ospravedlnenie od nich nežiadam, ale teším sa z výsledkov,“ reagoval na zverejnené dáta minister.
Eurostat v aktuálnej notifikácii mierne znížil aj výšku verejného dlhu ku koncu roku 2015 o 0,43 % hrubého domáceho produktu na 52,48 % výkonu ekonomiky. Hľadať za tým možno hlavne revíziu vývoja ekonomiky. Kým výška dlhu v nominálnom vyjadrení klesla oproti aprílovej notifikácii iba o 12,4 mil. eur, vďaka navýšeniu úrovne hrubého domáceho produktu o 0,8 % verejný dlh v pomere k výkonu ekonomiky klesol o 0,4 percentuálneho bodu. Za revíziou samotného vývoja hrubého domáceho produktu je pritom najmä zohľadnenie zaradenia Železničnej spoločnosti Slovensko a spoločnosti JAVYS do sektora verejnej správy.
Deficit sa takmer nemení
Slovensko tak podľa aktuálnej jesennej notifikácie Eurostatu vykazuje rovnaké deficit prakticky tri roky v poradí. V rokoch 2014 a 2015 dosiahli zhodne 2,71 % hrubého domáceho produktu, v roku 2013 to bolo 2,72 % výkonu ekonomiky. Verejný dlh pritom postupne klesá z 54,74 % hrubého domáceho produktu v roku 2013 cez 53,62 % v roku 2014 a spomínaných 52,48 % hrubého domáceho produktu v roku 2015.