Eurosmernica o distribúcii poistenia podľa sprostredkovateľov zvýšila byrokraciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dokumenty, zmluva
Ilustračné foto. pixabay.com

Zvýšili sa tak aj náklady na sprostredkovanie a náklady na vzdelávanie finančných agentov.

Európska smernica o distribúcii poistenia, ktorú museli krajiny Európskej únie transponovať do svojich národných legislatív, zvýšila na Slovensku byrokraciu a nároky na administratívu, uviedol predseda predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Martin Lancz. Na Slovensku však podľa neho pribudlo oveľa viac povinností, ako vyžaduje európska smernica. Zmenili sa napríklad podmienky odbornej spôsobilosti, ale zaviedli sa aj nové registre o agentoch. Zvýšili sa tak aj náklady na sprostredkovanie a náklady na vzdelávanie finančných agentov.

Každoročné vzdelávanie

Na Slovensku priniesla smernica o distribúcii poistenia podľa Lancza zásadné zmeny v plnení podmienok odbornej spôsobilosti, kde vo všetkých šiestich sektoroch finančného trhu musia agenti absolvovať osobitné finančné vzdelávanie každoročne. Predtým to bolo raz za štyri roky. Zaviedli sa nové registre o finančných agentoch práve vo vzťahu ku splneniu podmienok odbornej spôsobilosti.

Zadefinovali sa taktiež nové podmienky komunikácie s klientom i potenciálnym klientom. Prevzali sa podmienky doplnkového poistenia z eurosmernice a krížového predaja pri doplnkovom poistení a poskytnutí inej služby alebo tovaru. Najradikálnejšie zmeny boli prijaté v sektore kapitálového trhu, kde boli zavedené podmienky zákona o cenných papieroch a investičných službách a aplikované ustanovenia smernice MiFID II.

Inštitút poistného makléra

Slovensko podľa Lancza nemá inštitút poistného makléra, a to sprostredkovateľská asociácia vníma ako negatívum terajšej zákonnej úpravy. Túto tému plánuje Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov otvoriť na legislatívnej úrovni a diskutovať s Národnou bankou Slovenska a Ministerstvom financií SR.

Na druhej strane, Slovensko podľa Lancza nie je pripravené mať platené poradenstvo. Dopyt po drahej platenej službe finančného poradenstva je podľa neho veľmi nízky. „V našom sektore majú bežní ľudia problém šetriť si na dôchodok 20 eur mesačne,“ skonštatoval Lancz. Legislatívci podľa neho očakávali, že platená služba poradcov na Slovensku bude fungovať. „Naše služby nie sú zadarmo, sú platené finančnými inštitúciami a sú zahrnuté v cene. Priama platba od klienta dnes pre človeka, ktorý má málo peňazí, by neprispela k tomu, aby sa tento trh ďalej posúval,“ povedal Lancz.

Harmonizácia trhov

Finančníci sa zhodli, že ide o dôležitú smernicu, ktorá priniesla určitú harmonizáciu trhov EÚ a rovnocennosť povinností pre všetky distribučné kanály v oblasti poistenia. Pozitívne je, že ostali zachované podmienky poskytovania služieb na základe zmlúv s finančnými inštitúciami. Problémom však podľa Lancza je, že do každej legislatívy sa eurosmernica transponovala inak, pričom národné legislatívny išli v mnohom nad rámec požiadaviek smernice, čo neprospelo vyššej ochrane finančných spotrebiteľov, ale prinieslo ešte viac byrokracie a administratívy pre samotných sprostredkovateľov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať