- aktualizované 1. júla, 18:41
Európska komisia schválila Slovensku štvrtú žiadosť o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR. Ako je uvedené na sociálnej sieti plánu obnovy, komisia našu štvrtú žiadosť o platbu vyhodnotila pozitívne. Slovensko tak na ďalší rozvoj krajiny získa 799 miliónov eur. Podarilo sa pritom splniť ďalších 15 míľnikov.
Medzi nimi napríklad pomoc skupinám detí a žiakov, zmenu obsahu a formy vzdelávania či zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Vďaka nej sa dostupnosť akútnej zdravotnej služby do 15 minút zlepšila pre 90 % Slovákov. Realitou sú aj novinky v paliatívnej starostlivosti, keď sa súčasťou novej legislatívy stala aj úprava preplácania ošetrovateľskej starostlivosti či úhrady za paliatívnu a nemocničnú starostlivosť poisťovňami.
Digitalizácia verejného obstarávania
Súčasťou míľnikov bolo aj zefektívniť administratívne procesy, ktoré zaťažujú podnikateľov a zabezpečiť digitalizáciu verejného obstarávania. Nová verejne dostupná platforma umožňuje efektívnejší, jednoduchší a transparentnejší proces verejného obstarávania.
Stopercentné čerpanie starých eurofondov presiahli skoro všetky programy, jeden stále ale výrazne zaostáva
Novinkou je integrovaný systém dopravy, vďaka prijatiu nového zákona sa umožní cestovanie na jeden cestovný lístok rôznymi dopravcami a viacerými druhmi dopravy. Progresívne Slovensko tvrdí, že štvrtú platbu dostala súčasná vláda od tej úradníckej na zlatom podnose, s ďalšími míľnikmi plánu obnovy však podľa opozičnej strany výrazne mešká.
Hasenie viacerých problémov
“Po zásahoch do trestného zákona a ignorácii výdavkových limitov Komisia zastavila hodnotenie miliardovej platby. Z formality, o ktorej hovoril vicepremiér Kmec, bol nakoniec viac ako polročný boj o to, aby Slovensko o peniaze neprišlo,“ pripomína poslanec NR SR Štefan Kišš. Stranu podľa neho úprimne teší, že Komisia platbu odblokovala, no upozorňuje, že sme stratili drahocenný čas, kedy sa vláda mala venovať pleniu ďalších míľnikov.
Rozpočtová rada zlepšila prognózu deficitu verejnej správy. Prispelo k tomu najmä navýšenie očakávaného výnosu firemných daní
„Namiesto toho museli hasiť problémy, ktoré si sami vyrobili. Dnes je otázne, ako vieme dobehnúť splnenie ďalších platieb,” varoval Kišš. Prvou skúškou budú podľa jeho slov opatrenia v piatej splátke za takmer 600 miliónov eur do konca tohto roka.
Zákony v rozpore s európskym právom
“Pri pohľade na vládny semafor je zrejmé, že nie je splnená ani polovica z opatrení. Vážnym problémom je príprava legislatívy o sociálnych službách, ale aj reforma centralizácie riadenia najväčších nemocníc. Výrazne mešká plnenie opatrení v rámci RepowerEU, modernizácia súdov, výstavba či obnova staníc záchrannej zdravotnej služby. Do konca roka 2023 malo takisto absolvovať odbornú prípravu aspoň 55 % pedagogických a odborných zamestnancov škôl. Dodnes sa tak ale neudialo,” hodnotí.
Ako doplnila členka Výboru NR SR pre európske záležitosti Beáta Jurík, koalícia zároveň naďalej prijíma zákony, ktoré sú v rozpore s európskym právom.
Domáce investície vlani prekonali historický priemer, v tomto roku budú výrazné aj v obrane
„Napríklad zákon o STVR, ktorý sme napadli aj na Ústavnom súde, vrátane žiadosti, aby sa obrátil na Súdny dvor Európskej únie. To, že štvrtá platba dnes bola odblokovaná neznamená, že je všetko v poriadku. Aj naďalej nám hrozí, že Komisia aktivuje mechanizmus podmienenosti alebo zaháji tzv. infringement kvôli porušeniam európskeho práva. A to nás všetkých, žiaľ, môže vyjsť draho,” uzavrela.