Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba vyzval otvoreným listom poslancov Národnej rady SR, aby nepodporili balíček opatrení navrhovaný ministerstvom financií, ktorého cieľom má byť podpora rodín.
Ohrozené budú najzraniteľnejšie skupiny
Zvýšenie daňového bonusu podľa neho spôsobí masívny zásah do financovania kompetencií samospráv. „Ministerstvo financií nesprávne prezentuje, že príjmy vyšších územných celkov budú po reforme daňového bonusu v roku 2023 na takej istej úrovni ako v roku 2022. V skutočnosti to pri inflácii 10 – 15 percent bude znamenať významné zníženie reálnych príjmov,“ tvrdí Droba.
Matovičove opatrenia pre rodiny budú stáť 1,3 miliardy eur. Minister financií ešte neprezradil všetko
„Prestaneme opravovať cesty, zastavíme rekonštrukcie stredných škôl či domovov sociálnych služieb. Čo je ešte horšie, ohrozené budú najmä najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov. Aby sme vôbec zabezpečili základný chod našich zariadení, budeme musieť navyšovať poplatky pre klientov v zariadeniach sociálnych služieb, zvýšia sa aj platby za bývanie na stredoškolských internátoch,“ upozornil bratislavský župan zákonodarcov.
Hrozí mimoriadny nárast výdavkov
Samosprávy nebudú mať podľa Drobu peniaze na navyšovanie kapacít v škôlkach, školách, domovoch pre seniorov či zariadeniach sociálnych služieb. Šetrenie pocíti aj kultúra či šport. Rodiny podľa neho zvýšením daňového bonusu financie získajú, zároveň však oveľa viac stratia na zvýšených poplatkoch, ktoré im samosprávy budú musieť účtovať.
Prídavok na dieťa sa jednorazovo zvýši a porastie aj daňový bonus. Rodičia však môžu prísť o vyšší príspevok (video)
Konkrétne v Bratislavskom kraji hrozí v prípade schválenia opatrení z dielne ministerstva financií mimoriadny nárast výdavkov na prímestskú dopravu z dôvodu rastu cien pohonných hmôt a garantovaného nárastu miezd vodičov, zvýšenie poplatkov vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb či zvýšenie poplatkov za školské stravovanie a internáty v stredných školách.