Dlhy Slovákov patria medzi najvyššie v strednej a východnej Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, sporenie, peniaze, bankovky
Ilustračné foto pixabay.com

Za posledných desať rokov sa dlhy Slovákov strojnásobili, hoci finančný majetok stúpol za poslednú dekádu len dvojnásobne.

Každý Slovák dlhoval vlani v priemere 6 160 eur, čo je o polovicu viac ako dlh Poliaka a dokonca dvakrát viac ako dlhuje obyvateľ Maďarska. Dlhy Slovákov patria aj napriek ekonomickému oživeniu medzi najvyššie z krajín strednej a východnej Európy. Výsledky priniesla štúdia bohatstva národov s názvom Global Wealth Report, v ktorej skupina Allianz skúmala finančný majetok a dlhy domácností v 53 krajinách sveta. Podľa štúdie sa za posledných desať rokov dlhy Slovákov strojnásobili, hoci finančný majetok stúpol za poslednú dekádu len dvojnásobne.
Dlhy presiahli úspory
Navyše, vďaka hypotekárnemu boomu, dlhy Slovákov podľa Allianzu už druhý rok po sebe presiahli slovenské úspory. S nasporenou sumou vo výške 6 150 eur na osobu sú tak Slováci až na 39. mieste v rebríčku bohatstva krajín. Bohatší ako Slováci sú Maďari, Poliaci, ale aj Bulhari. Česi sú dokonca dvakrát bohatší ako Slováci, keď ich čistá hodnota finančného majetku na osobu predstavuje 12 630 eur.

Allianz.jpg

Pozitívnou správou podľa Allianzu je, že finančné aktíva Slovákov stúpli minulý rok o 9,8 %, čo je druhá najvyššia miera rastu od čias finančnej krízy. Väčšinu týchto úspor, až 60 %, však Slováci držia stále v bankách, čo je najvyššie percento v regióne.

Podľa štúdie skupiny Allianz sa zadlžujú nielen Slováci, ale celý svet. Záväzky domácností v celosvetovom meradle sa totiž v roku 2016 zvýšili o 5,5 %, čo je najvyšší rast od predkrízových čias v roku 2007. Znamená to, že dlh tiež po prvýkrát od roku 2009 rástol rýchlejšie ako nominálna celosvetová produkcia.
Sporitelia peniaze vkladajú do bánk
Štúdia priniesla aj ďalšie zistenia. Hoci akciovým trhom sa v roku 2016 mimoriadne darilo, investičné správanie sporiteľov bolo dosť prekvapivé. Súkromní sporitelia predali viac cenných papierov ako kúpili, ale do bánk vložili až dve tretiny nových finančných prostriedkov, čo je nový rekord. „Takéto investovanie nielenže nevytvára žiadne výnosy, ale sporitelia utrpia skutočné straty. Predpokladá sa, že len v roku 2016 sporitelia stratili okolo 300 miliárd eur v dôsledku inflácie. S rastúcou infláciou by tento rok tento údaj mohol byť dvojnásobne vyšší,“ hovorí Michael Heise, hlavný ekonóm spoločnosti Allianz.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Allianz Slovenská poisťovňa