Pôvodné zámery a ciele zjednotenia platieb daní, cla a poistného na Slovensku sa podarilo naplniť len na necelých 25 percent. V tlačovej správe na to upozorňuje Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR.
Nefunguje jednotná registrácia, zjednotenie výberu, ani jedno kontaktné miesto pre komunikáciu, ktorým malo byť Finančné riaditeľstvo SR.
Nezrealizovalo sa ani spoločné ročné zúčtovanie dane a poistného. Ročné zúčtovanie v sociálnom poistení sa síce legislatívne zadefinovalo, avšak sa nedostalo do praxe a v marci tohto roka sa novelou zákona o sociálnom poistení zrušilo.
UNITAS narazil na viaceré problémy
Zjednotenie výberu daní, ciel a odvodov, tzv. systém UNITAS, malo pritom priniesť ďalšie zmenšovanie daňovej medzery, zvýšenie transparentnosti a zníženie nákladov na finančnú správu. Tento zámer však podľa NKÚ narazil na nedostatočnú politickú podporu a problémom boli aj vzájomná komunikácia zúčastnených strán či spôsoby rozpočtovania a plánovania.
„Napriek deklaráciám vo všetkých vládnych programových vyhláseniach od roku 2006 zainteresovaní po preinvestovaní 184 miliónov eur splnili len štvrtinu zo stanovených cieľov,“ upozorňuje NKÚ.
Daniarom sa stále nedarí vymáhať nedoplatky od firiem. Štát prišiel za posledných 5 rokov o viac ako 3-miliardy eur
Strategické dokumenty tohto programu sú podľa úradu zastarané a nereflektujú aktuálne smerovanie eGovernmentu. Slovensko má tak aj naďalej jednu z najdrahších finančných správ v rámci OECD, keď na splnenie si daňových povinností potrebuje platiteľ 192 hodín ročne.
Dve fázy programu UNITAS
Jednotný výber daní, cla a poistných odvodov v oblasti daňovej a colnej správy, Sociálnej poisťovne, zdravotných poisťovní a ďalších orgánov verejnej správy sa mal realizovať v dvoch základných fázach programu UNITAS I. a UNITAS II.
Implementáciu programu UNITAS vníma NKÚ v troch základných krokoch. Od roku 2005 išlo o jeho prípravu, od roku 2012 o implementáciu a od roku 2015 o hibernáciu.
Návrh rozpočtu štátu obsahuje podľa NKÚ viaceré riziká
„Vláda dostala za celé obdobie fungovania programu len dve situačné správy, napriek tomu, že sa mali predkladať každý polrok,“ dodal NKÚ.