V letných mesiacoch poisťovne evidujú rôzne udalosti z cestovného poistenia. Väčšinou sú to úrazy alebo ochorenia klientov v zahraničí.
„V letnej sezóne býva najčastejšou diagnózou hradenou z poistenia liečebných nákladov najmä úpal, gastroenteritída a rôzne hnačkové ochorenia, infekcie dýchacích ciest, srdcové kolapsy, ale aj úrazy ako vyvrtnutie členka, narazenie prstov rúk či zlomeniny horných aj dolných končatín. V posledných dvoch rokoch sa do tohto zoznamu pridalo aj ochorenie COVID-19,“ vymenúva manažérka likvidácie poistných udalostí životného poistenia poisťovne Generali Adriana Körösiová.
Výhody komerčného poistenia
Cestovné poistenie nie je podľa odborníčky na neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Márie Brezanskej povinné, no klientom ho odporúča uzavrieť pred každou cestou do cudziny.
Najdôležitejšou zložkou cestovného poistenia je podľa nej krytie liečebných nákladov, ktoré poistenému vykryje nevyhnutné liečebné náklady spojené s úrazom alebo akútnym ochorením v zahraničí.
„Je potrebné si uvedomiť, že aj keby ste dovolenkovali len v rámci krajín EÚ, Európsky preukaz zdravotného poistenia nepomôže v takom rozsahu ako komerčné cestovné poistenie,“ hovorí Brezanská.
Výber správneho poistenia
Výber vhodného cestovného poistenia závisí od potrieb a preferencií každého klienta. Produkty jednotlivých poisťovní sa od seba líšia rozsahom a limitmi krytia, možnosťami pripoistení, rozsahom asistenčných služieb.
„Odporúčam, aby sa klienti pri výbere vhodného poistenia nepozerali len na najnižšiu cenu, ale všímali si hlavne to, čo dané poistenie obsahuje a zvolili rozumný pomer medzi cenou a šírkou poistného krytia,“ dodáva Brezanská.
Počty covidových poistných udalostí na dovolenkách stúpajú. „Od mája nám klienti zo svojich dovoleniek nahlásili 52 škôd súvisiacich s ochorením COVID-19. Počet týchto škôd je však niekoľkonásobne vyšší, keďže mnohí klienti kvôli ochoreniu ani nemôžu vycestovať a svoje dovolenky sú nútení stornovať,“ približuje riaditeľ odboru poistných udalostí v poisťovni Allianz Milan Rajec. Viacerí ich klienti museli v dôsledku ochorenia na dovolenke vyhľadať lekársku pomoc.
Poistenie v prípade zrušenej dovolenky
Aj poisťovňa Allianz teda odporúča cestovať na dovolenku vždy len s poistením. Cena komplexného cestovného poistenia na týždňovú dovolenku pre jednu osobu v Európe, ktoré zahŕňa liečebné náklady v neobmedzenej výške, úraz, batožinu, zodpovednosť za škodu a asistenčné služby, stojí približne 12 eur. Výška nákladov na jednu poistnú udalosť z dovolenky sa pohybuje v stovkách až tisíckach eur.
V posledných dvoch rokoch zrušili klienti Generali plánovanú dovolenku až v 70 % prípadoch z dôvodu ochorenia, pričom vo väčšine prípadov bol na vine práve COVID-19.
„Ak klient nemôže nastúpiť na dovolenku z dôvodu pozitívneho PCR testu na ochorenie COVID-19, uhradíme mu náklady na zrušenie cesty, ktoré následkom tejto situácie vzniknú, a to až do výšky dojednaného poistného krytia. Nárok na preplatenie nákladov má pritom nielen klient, ktorý na COVID-19 ochorel, ale aj jeho spolupoistené osoby, s ktorými mal na dovolenku vycestovať,“ vysvetľuje produktová manažérka cestovného poistenia poisťovne Generali Eva Štefančínová.