Banky na Slovensku sú aj naďalej finančne stabilné, s krízou spôsobenou pandémiou sa dokázali veľmi dobre vysporiadať.
Na pondelkovej tlačovej konferencii to povedal člen bankovej rady a výkonný riaditeľ úseku obozretného dohľadu v Národnej banke Slovenska (NBS) Vladimír Dvořáček. Podľa neho sa tak nepotvrdili obavy z mohutného zlyhávania úverov.
Finančné ťažkosti boli z veľkej časti dočasné
„Počas pandémie bola zachovaná finančná stabilita,“ povedal. Veľká časť finančných ťažkostí domácností a podnikov bola podľa Dvořáčka len dočasná. Upozornil na to, že po odklade splátok sa väčšina úverov spláca v riadnom režime. Firmám aj domácnostiam podľa neho pomohli štátne podporné opatrenia, ktoré zmiernili vplyv krízy na ich finančnú situáciu.
Dve tretiny slovenských domácností majú dostatok peňazí, o hojnosti môžu hovoriť len dve percentá
„Aj samotné podniky sa dokázali do veľkej miery vysporiadať s problémami, keď výpadky tržieb kompenzovali úsporou nákladov,“ povedal. Počet podnikov, ktoré vykazujú stratu, podľa neho stúpol len mierne. Solventnosť podnikov sa tak zachovala, pričom ich likvidita dokonca vzrástla.
Banky sú kapitálovo ešte silnejšie
Dvořáček ocenil to, že akcionári bánk uplatnili zodpovednú dividendovú politiku, vďaka čomu sú banky kapitálovo ešte silnejšie ako pred pandemickou krízou.
„Ziskovosť bánk sa po minuloročnom prepade približne o jednu štvrtinu vrátila na predkrízovú úroveň,“ zdôraznil člen bankovej rady NBS.
Medziročné porovnávanie tohtoročnej ziskovosti je podľa bankovej asociácie zavádzajúce
Hlavným dôvodom je podľa neho obozretný prístup akcionárov bánk na začiatku pandémie. Akcionári bánk podľa neho rešpektovali odporúčania dohľadov o nevyplácaní dividend. Takýto pozitívny vývoj je podľa neho v celej Európskej únii.
Kríza príliš nezasiahla ani poisťovne
Kríza podľa Dvořáčka výraznejšie nezasiahla ani poisťovne. „Zisk poisťovniam vzrástol, a to najmä vďaka neživotnému poisteniu,“ povedal. V neživotnom poistení totiž podľa neho klesla škodovosť. Podľa neho môže ísť o dočasný následok pandémie.
V koronakríze rástol záujem o životné poistenie a ochranu peňazí, finančné plánovanie je dôležité
Úbytok nastal podľa neho v životnom poistení. Nenaplnili sa však podľa neho obavy z masívneho odkupovania životných poistiek.
V oblasti kolektívneho investovania a dôchodkov podľa neho nastal dynamický nárast aktív. Tieto aktíva sú podľa Dvořáčka menej výnosové a preto sa zvyšoval záujem sporiteľov o investovanie do fondov. Najväčší záujem bol o akciové a zmiešané fondy.
Zadlženosť domácností rastie
Vo finančnom sektore sú však podľa Dvořáčka aj riziká, a to financovanie bývania a rast cien nehnuteľností.
„Dosiahli sme opätovne dvojciferné čísla rastu, pokiaľ ide o poskytovanie úverov na bývanie,“ povedal. Tempo rastu úverov na bývanie aj rast cien nehnuteľností podľa neho patrí medzi najvyššie v Európskej únii.
Inflácia je vysoká a jej rast sa v budúcom roku spomalí, neznamená to však podľa Kažimíra pokles cien
Upozornil tiež na rast inflácie, čo môže motivovať ľudí k ešte výraznejšiemu investovaniu do nehnuteľností.
„Zvyšuje sa nám riziko, že v dôsledku príliš optimistických očakávaní, ak trh nehnuteľností však nepribrzdí, môže zo strednodobého hľadiska nastať korekcia cien,“ upozornil.
Slováci majú nízke finančné aktíva, pre "vynútené" úspory počas lockdownu však rástli
Rastie tiež podľa neho zadlženosť domácností. „Pomer dlhu k príjmom slovenských domácností dokonca rastie najrýchlejšie v Európskej únii,“ dodal člen bankovej rady NBS.