Banky budú musieť držať viac kapitálu, NBS reaguje na rýchly rast úverov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. pixabay.com

Podľa guvernéra NBS Petra Kažimíra chce centrálna banka zvýšením proticyklického kapitálového vankúša posilniť odolnosť našich bánk a ich schopnosť zvládať krízové situácie.

Finančné domy na Slovensku budú musieť držať viac kapitálu. Národná banka Slovenska (NBS) sa totiž rozhodla zvýšiť tzv. proticyklický kapitálový vankúš od augusta budúceho roka na 2 %. Ten je v súčasnosti na úrovni 1,25 % a od augusta tohto roka sa zvýši na 1,5 %. „Hlavný zámer tohto rozhodnutia je posilniť odolnosť našich bánk a ich schopnosť zvládať krízové situácie a turbulencie, ktoré môžu nastať,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii guvernér NBS Peter Kažimír.

Centrálna banka týmto opatrením reaguje predovšetkým na stále silný rast úverov, keď predovšetkým úvery domácnostiam medziročne stúpli o takmer desatinu. Hoci celkový rast úverov podľa člena bankovej rady NBS Vladimíra Dvořáčka o niečo spomalil, stále je nadmerný. Ako dodal, rozhodnutie bankovej rady o zvýšení kapitálového vankúša ešte prehodnotí Európska centrálna banka, ktorá však v konečnom dôsledku môže požadovať iba ešte jeho prísnejšie nastavenie.

Akcionárom môže zostať menej prostriedkov

V konečnom dôsledku tak banky na Slovensku budú musieť povinne držať viac kapitálu, ako to je v súčasnosti. Keďže ide o vlastné zdroje bánk, menej budú môcť napríklad poslať svojim akcionárom na dividendách. Dvořáček však zároveň dodáva, že finančné domy na Slovensku sú už v súčasnosti kapitálovo solídne vybavené a ani zvýšenie kapitálového vankúša na 2 % by pre nich nemal byť žiaden problém. Navyše budú mať na prípravu dostatok času.

„Účinnosť tohto opatrenia bude až od 1. 8. 2020. Znamená to, že banky budú mať dostatočný čas na to, aby sa prispôsobili tejto novej úrovni požadovaného kapitálu. Dnes väčšina bánk už tento kapitál drží,“ uviedol v utorok Dvořáček.

Proticyklický kapitálový vankúš je prudenciálnym nástrojom, ktorý sa zaviedol v dohode Bazilej III na odvrátenie účinkov hospodárskeho cyklu na úverovú činnosť bánk. V čase prosperity, keď dochádza k vysokému úverovému rastu, sa na jeho základe od bánk vyžaduje, aby mali dodatočný kapitál. V prípade, že sa hospodársky cyklus otočí a hospodárska činnosť spomalí alebo dokonca zaznamená pokles, sa tento vankúš môže uvoľniť, čím sa banke umožní naďalej úverovať reálnu ekonomiku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska