Cetelem končí na slovenskom trhu. Je dôvod na paniku?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martinkopia.jpg
Foto: Cetelem

Pobočka zahraničnej banky BNP Paribas Personal Finance, ktorá je u nás známejšia pod značkou Cetelem, odchádza zo slovenského trhu.

Spoločnosť o tom informovala na svoje webovej stránke s tým, že tento krok zvážila a urobila tak aj na základe vyhodnotenia všetkých ekonomických ukazovateľov. Táto pobočka pritom u nás fungovala niečo vyše šesť rokov. Ukončenie poskytovania bankových služieb na Slovensku pod obchodnou značkou Cetelem bude pritom postupné. V prvej fáze pozastavia poskytovanie nových úverov, pričom existujúce úvery klientov budú naďalej spravovať.

Pobočka zahraničnej banky prestala na Slovensku poskytovať nové osobné pôžičky a nové kreditné karty od 3. apríla tohto roka.

Strategický transformačný projekt

Aktuálne úverové produkty budú klienti naďalej splácať podľa platných zmlúv bez zmeny.

V sektore, ktorý je mimoriadne ovplyvnený ekonomickou, politickou a sociálnou situáciou, slovenská pobočka nedosiahla potrebnú veľkosť, aby absorbovala vysoké IT investície potrebné pre jej budúce konkurencieschopné pôsobenie,“ uviedla firma na svojej stránke.

Nepodarilo sa im nájsť stabilný model pre ďalšie fungovanie banky na Slovensku. Skupina BNP Paribas Personal Finance zároveň iniciovala strategický transformačný projekt s cieľom stimulovať rast a ziskovosť a zabezpečiť udržateľnosť svojho modelu.

Táto reorganizácia zahŕňa zmenu zamerania geografických aktivít. O odchode bankovej skupiny z krajín strednej a východnej Európy sa pritom už nejaký čas špekulovalo.

Prísne pravidlá dané regulátorom

Keďže banky musia plniť prísne pravidlá dané regulátorom, ktoré im zvyšujú náklady, potrebujú podľa finančného analytika OVB Allfinaz Slovensko Mariána Búlika na každom lokálnom trhu dosiahnuť istú kritickú veľkosť.

Ak banka nemá dostatok klientov a úverov, jej náklady na prevádzku sú privysoké a ukrajujú jej zo ziskovosti viac ako jej konkurentom. Tým pádom je dlhodobo v nevýhode,“ komentoval pre agentúru SITA Búlik.

Z tohto dôvodu boli na Slovensku v posledných rokoch na predaj aj viaceré menšie banky, ako napríklad OTP, Istrobanka, AXA Bank či HVB. Kúpili ich najväčší hráči na trhu v snahe jednorazovo posilniť svoju trhovú pozíciu.

Cetelem je pôvodne splátková spoločnosť, ktorú sa jej matka, francúzska banka BNP Paribas, pokúsila zmeniť na plnohodnotnú banku. „V skutočnosti do portfólia spoločnosti pribudlo len cestovné poistenie a drvivá časť jej aktivity sa sústredila naďalej na spotrebné úvery a kreditné karty,“ uviedol Búlik.

Slovenské banky dosahujú ziskovosť

Zároveň predpokladá, že materská banka hľadá kupujúceho pre celé portfólio klientov, keďže nemá podľa neho zmysel dlhodobo fungovať v aktuálnom utlmenom režime. Následne sa klienti Cetelem plynule začlenia do inej banky s tým, že pôvodné produkty sa klientom budú postupne zamieňať za nové.

Na trhu je niekoľko bánk s minimálnymi trhovými podielmi, ktoré pravdepodobne materské spoločnosti skôr či neskôr ponúknu na predaj. Možný je opačný scenár, keď sa materská banka pokúsi prikúpiť viacero menších bánk a spojiť ich pod jednu značku,“ skonštatoval Búlik.

Pri väčších bankách nevidí za bežných okolností dôvod na predaj. Slovenské banky totiž dosahujú podľa neho slušnú ziskovosť a svoje podnikanie majú založené na stabilných produktoch a neohrozujú ich napríklad výkyvy na finančných trhoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Búlik
Firmy a inštitúcie AXABNP ParibasCetelemOTP Banka SlovenskoOVB Allfinanz Slovensko