Analytici slovenských bánk znižujú odhady rastu slovenskej ekonomiky pre tento rok. Reagujú tak na dnes zverejnené údaje o vývoji hrubého domáceho produktu. Slovenská ekonomika podľa neho rástla v treťom kvartáli aktuálneho roka medziročne o 1,3 percenta.
„V poslednom štvrťroku očakávame pozitívne príspevky zo strany spotreby domácností či investičnej aktivity, obe však ovplyvnené nízkou bázou z posledného štvrťroku minulého roka. Trend negatívneho príspevku zahraničného obchodu by mal pokračovať aj naďalej,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Zahraničný dopyt klesol
Po prekonaní tretej vlny pandémie pritom podľa neho môžeme očakávať výraznejšie oživenie dopytu, ako aj investičnej aktivity, ktorá bude povzbudená čerpaním plánu obnovy či eurofondov. Ako však upozornil analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák, pandémia ako aj úzke hrdlá v subdodávateľskom reťazci by mali nahlodávať ekonomický rast aj v úvode budúceho roka.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
„Výraznejšie odznievanie oboch faktorov, ktoré brzdia súčasný ekonomický rast, očakávame najskôr až od druhého štvrťroka a najmä v druhej polovici budúceho roka,“ myslí si analytik.
Rast slovenskej ekonomiky bol v treťom kvartáli ťahaný domácim dopytom, výrazne pozitívne prispela k výkonu ekonomiky tvorba zásob. Na rozdiel od predchádzajúcich kvartálov, však zahraničný obchod prispieval k ekonomickému rastu negatívne.
Letné čísla HDP boli sklamaním
Hodnota exportu bola podľa Horňáka zasiahnutá problémami s dodávkami niektorých komponentov v priemyselných podnikoch, ktoré obmedzovali produkciu a neskôr aj vývoz produktov. Na druhej strane však podľa neho môžeme pozorovať výraznejšie oživenie aktivity pri vývoze služieb.
Vývoj slovenskej ekonomiky za tretí kvartál analytikov sklamal, za slabším rastom stojí niekoľko dôvodov
„Letné“ čísla HDP na Slovensku boli podľa analytika UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia skôr sklamaním.
„Krajina v treťom štvrťroku zaznamenala jeden z najpomalších ekonomických rastov v rámci Európskej únie,“ zdôraznil. Pomalší rast bol podľa neho najskôr najmä dôsledkom vyššieho podielu tých odvetví, ktoré citeľné zasiahli problémy v subdodávateľských reťazcoch, najmä automobilového sektora, ale čiastočne i stavebníctva.