BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák odmieta tvrdenia, že Slovensko nie je v prípade migrantov solidárne.
Ako v stredu uviedol pre médiá, sme solidárni a máme predstavu, ako demonštrovať našu solidaritu. Návrh balíka pomoci dávame dohromady a predstavíme ho. „Slovensko chce riešenie, ktoré bude riešením a nie falošnou solidaritou alebo riešením na oko,“ zdôraznil minister zahraničných vecí.
Junckerov návrh má viaceré pozitíva
O tom, čo urobí Slovensko ďalej v prípade utečeneckej krízy, sa bude hovoriť v nasledujúcich dňoch a aj na budúcu stredu na pôde Národnej rady SR. Dávame dohromady balík návrhov, vyhlásil šéf rezortu zahraničia. V piatok sa v Prahe stretnú ministri zahraničných vecí Visegrádskej štvorky s kolegami z Nemecka a Luxemburska. V pondelok bude na túto tému rokovanie ministrov vnútra.
„Každým dňom sa budeme posúvať a v stredu sa bude o téme rokovať v parlamente,“ dodal. Návrh predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera má viaceré pozitívne momenty, potreba solidarity a pomoci je úplne jasná, uviedol ďalej minister. Za dôležité označil aj posilnenie návratovej politiky, snahu viac riešiť problémy tam, kde vznikajú a nie vo vnútri Európskej únie.
Utečenci rozhádali EÚ, Slovensku môžu hroziť vysoké pokuty
USA chcú pomôcť Európe, prijmú viac utečencov zo Sýrie
Únia potrebuje spoločný azylový systém, vyhlásila Merkelová
Migranti mieria do Švédska, polícia má údajných pašerákov
Nemecko by v budúcnosti zvládlo pol milióna utečencov za rok
Slovensko pomôže tomu, kto to potrebuje
Na druhej strane sú podľa Lajčáka dva hlavné problémy. Európska komisia (EK) by si nemala monopolizovať rozhodovanie o takejto vážnej téme. Mali by o tom rozhodovať demokraticky zvolení lídri Európskej únie. Junckerov návrh dáva obrovské právomoci EK a pristupuje k tejto nanajvýš citlivej téme ako administratívnemu procesu.
Pripomenul, že krajiny V4 nevidia mechanizmus kvót ako riešenie problému. Máme veľa otázok vrátane toho, že samotní migranti kvóty nepodporujú. Minister uviedol jeden príklad, keď za uplynulý víkend prešlo Rakúskom 14-tisíc migrantov a z nich 730 požiadalo o azyl v Rakúsku – čo je päť percent.
Lajčák zároveň zdôraznil, že Slovensko nerozdeľuje migrantov podľa rasy, etnicity a náboženstva. Našu pomoc sme pripravení dať tomu, kto ju potrebuje, dodal.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.