BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) – Po sobotňajšom ochladení sa pomaly otepľuje. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -10 do -3°C.
Fúkal čerstvý, na hrebeňoch silný severný až severovýchodný vietor do 12 m/s, v nárazoch 10 až 15 m/s, na hrebeni Veľkej Fatry cez 20 m/s. Nový sneh za uplynulý deň nepripadol, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
Vplyv extrémne silného vetra
Za posledné sneženie (21 a 22. februára) pripadlo celkovo päť až 15 cm, na severe Tatier 10 – 20 cm. Nový sneh bol vplyvom extrémne silného vetra previevaný na záveterné, najmä juhozápadné, južné a juhovýchodné svahy a je uložený vo forme snehových dosiek a vankúšov, kde jeho hrúbka dosahuje aj 50 cm.
Na exponovaných, vypuklých miestach a na náveterných svahoch, v sedlách a pod. je povrch snehu, naopak, vetrom vyfúkaný na tvrdý až zľadovatený základ. Všeobecne môžno povedať, že na rozdiel od naviatych svahov prevláda terén so starým tvrdým snehom.
Spontánne lavíny sa neočakávajú
Vo vyšších polohách Západných a Vysokých Tatier (mad 1 600 m n.m.) trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň. Na tvrdú až zľadovatelú snehovú pokrývku pripadlo počas posledného sneženia 5 až 20 cm nového snehu, ktorý bol veľmi silným vetrom previaty na záveterné, najmä južné, juhovýchodné a východné svahy a žľaby. Tu je uložený vo forme snehových dosiek a vankúšov a jeho hrúbka môže dosahovať aj 50 cm.
Lavína vo Vysokých Tatrách strhla maďarských horolezcov, záchranári museli jedného oživovať
Uvoľnenie lavín je na strmých svahoch danej expozície možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení, spontánne lavíny sa neočakávajú. Lavínové nebezpečenstvo je v teréne veľmi rozdielne, v kontraste s naviatymi snehovými doskami je väčšina svahov vyfúkaná až na tvrdú až zľadovatelú starú snehovú pokrývku.
Prechod medzi takýmito povrchmi snehu je veľmi ľahko viditeľný. V Nízkych Tatrách a vo Fatrách je len malé lavínové nebezpečenstvo, čo je 1. stupeň. Tendencia lavínového nebezpečenstva má zotrvalý stav.