BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Neurochirurgovia z Univerzitnej nemocnice v Bratislave ako prví v strednej a východnej Európe implantovali neurostimulátor odolný voči magnetickej rezonancii. Ten prináša ľuďom s chronickou bolesťou chrbta a dolných končatín nové možnosti diagnostiky a lepšej liečby. Tento nový typ terapie využívajú v súčasnosti okrem Bratislavy už aj v Univerzitnej nemocnici v Košiciach, Vojenskej nemocnici v Ružomberku a Fakultnej nemocnici v Nitre, pričom ho implantovali zatiaľ štyrom pacientom.
Neurostimulácia sa postupne stáva základom liečby chronickej bolesti. Táto terapia je založená na implantovaní neurostimulátora, ktorý elektrickými impulzmi stimuluje miechu a odstraňuje pocit vnímania bolesti. Tá je vďaka modernej technológii utlmená a mení sa na príjemné mravčenie. Pacienti po neurostimulácii už nemusia užívať také množstvo silných liekov, opiátov, ktoré často spôsobujú závislosť, ničia im žalúdok, pečeň, či obličky.
Magnetické pole spôsobuje popáleniny
Avšak až 70 percent ľudí trpiacich chronickou bolesťou potrebuje po určitom čase vyšetrenie magnetickou rezonanciou, ktoré ale pacienti s implantovaným neurostimulátorom doteraz nemohli absolvovať.
Pôsobenie silného magnetického poľa môže totiž spôsobiť spálenie tkaniva v okolí elektród a stimulátora tým, že dochádza k výraznému zahrievaniu vodivých častí systému.
„Neurostimulácia je účinnou metódou, ktorá sa používa pri liečbe chronickej, nezvládnuteľnej bolesti driekovej chrbtice a dolných končatín, najčastejšie po viacnásobných operáciách chrbtice, keď predchádzajúca terapia a podávanie liekov neviedlo k dostatočnej úľave od bolesti. Vďaka stimulácii v epidurálnom priestore miechy dokážeme prostredníctvom elektrických výbojov zabrániť prenosu informácie bolesti,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii neurochirurg Róbert Illéš z Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorý ako prvý neurochirurg v strednej a východnej Európe implantoval najnovší neurostimulátor odolný voči magnetickej rezonancii.
Lieky nezabrali, musel pod nôž
Prvým Slovákom, ktorému tento nový neurostimulátor implantovali, je Miroslav Zemanovič. Ten trpel bolesťami chrbtice niekoľko rokov. „Bolesť chrbtice bola neznesiteľná. Lieky nezaberali. Musel som brať množstvo silných liekov a opiátov. Vôbec som nežil, len prežíval,“ uviedol s tým, že po zákroku sa jeho stav výrazne zlepšil.
„Pre pacientov, ktorí trpia krutou chronickou bolesťou krížov a dolných končatín a nezaberajú im už ani opioidové, neopioidové analgetiká a antidepresíva, alebo im ich užívanie spôsobuje netolerovateľné nežiaduce účinky, znamená naimplantovanie miechového neurostimulátora možnosť významného zmiernenia bolesti a kvalitnejšieho života. Pacientovi je však potrebné vysvetliť, že nejde o liečenie príčiny jeho bolestí, ale len o ich tíšenie a o svoj zdravotný stav sa musia naďalej nepretržite starať,“ dodal Igor Martuliak z Algeziologickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.