Vlna azylantov by mohla viesť k znovuzavedeniu víz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hranica
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Veľký príliv žiadateľov o azyl z krajín západného Balkánu do štátov Európskej únie môže spôsobiť zmeny v pravidlách bezvízového styku s týmito krajinami.

Návrh chce predložiť Francúzsko a Holandsko už vo štvrtok na rokovaní Rady ministrov vnútra a spravodlivosti v Bruseli. Uviedol to internetový portál srbského rádia B92, ktorý sa odvoláva na hovorcu francúzskeho rezortu diplomacie Bernarda Valera a spravodajkyňu EP pre vízový režim krajín západného Balkánu Tanju Fejon.

Diskutovať sa bude o zavedení osobitného ustanovenia, ktoré by umožnilo okamžitý odklad liberalizácie vízového režimu s treťou krajinou v naliehavých prípadoch, napríklad pri veľkom náraste počtu azylantov. Také rozhodnutie by schvaľovali len členské štáty, v súčasnosti by musel o prípadnom zrušení bezvízového styku s niektorou krajinou rozhodnúť európsky parlament.

Problémový Balkán

Fejon pripomenula, že Európska komisia tento rok predstavila špeciálny mechanizmus, ktorý bude sledovať, čo sa deje vo vzťahu k vízovej liberalizácii. Aj slovenský rezort vnútra podporuje prijatie mechanizmu, ktorý by monitoroval plnenie kritérií bezvízového styku. „V prípade neplnenia týchto kritérií by jednou z možností malo byť aj spustenie mechanizmu na dočasné znovuzavedenie vízovej povinnosti,“ uviedla pre SITA Ľudmila Staňová z komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra SR.

V roku 2009 EÚ zrušila víza pre obyvateľov Macedónska, Čiernej Hory a Srbska. Viaceré členské krajiny bloku sa sťažovali na nárast ilegálnej migrácie a nepodložené žiadosti o azyl. Od 1. decembra 2010 vstúpil do platnosti bezvízový styk aj pre obyvateľov Bosny a Hercegoviny a Albánska. Už v novembri predstavitelia Európskej únie vyzvali úrady Bosny, aby upozornili svojich obyvateľov, že povolenie cestovať bez víz neznamená neobmedzený pobyt, zisk zamestnania a poberanie sociálnych výhod.

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová vtedy povedala, že únia si neželá masové porušovanie nového slobodného cestovania, inak bezvízový styk zruší. Bosniaci tvrdili, že EÚ nemá dôvod na obavy, pretože v krajine žijú len štyri milióny obyvateľov a nemôžu nijako úniu ohroziť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Cecilia Malmströmová