Vláda na svojom stredajšom zasadnutí odobrila vypovedanie Dohovoru medzi Československou socialistickou republikou a Maďarskou ľudovou republikou o úprave niektorých otázok štátneho občianstva, a tiež Zmluvy medzi Československou socialistickou republikou a Zväzom sovietskych socialistických republík o zamedzení vzniku dvojakého štátneho občianstva.
Platí iba zo strany Slovenska
Ako v tejto súvislosti vysvetlilo ministerstvo vnútra, zmluva s Maďarskom bola uzavretá ešte v roku 1960 a momentálne sa uplatňuje iba zo strany SR. Rovnako aj zmluva so ZSSR, ktorá bola podpísaná v roku 1980, a po rozpade zväzu a Československa začala platiť medzi Slovenskom a Ruskom.
Zmluva s Ruskom je podľa rezortu vnútra v rozpore so záväzkami vyplývajúcimi z Európskeho dohovoru o občianstve z roku 1997, ktorého zmluvnou stranou je aj SR.
Veková hranica pre výkon notárskeho úradu sa môže zvýšiť, vláda návrh schválila s pripomienkou
„Podľa článku 14 predmetného dohovoru zmluvný štát umožní deťom, ktoré majú rôzne občianstva nadobudnuté automaticky pri narodení, aby si ich ponechali. Zmluva je rovnako v rozpore s článkom 15 Všeobecnej deklarácie ľudských práv, pretože nikto nemôže byť svojvoľne zbavený svojho štátneho občianstva ani práva na zmenu štátneho občianstva,“ zdôraznilo ministerstvo.
Deti sú zbavené jedného z občianstiev
Deti narodené rodičom, z ktorých jeden je štátnym občanom Slovenskej republiky a druhý štátnym občanom Ruskej federácie, sú podľa rezortu vnútra na základe zmluvy zbavené jedného z občianstiev, čo je v rozpore s Ústavou SR, pretože podľa nej nikomu nemožno odňať štátne občianstvo SR proti jeho vôli.
„Nesúlad zmluvy je rovnako s ustanoveniami zákona Národnej rady SR o štátnom občianstve SR, ktorý umožňuje ponechať dvojaké štátne občianstvo deťom, narodeným rodičom, z ktorých aspoň jeden je štátnym občanom SR. Od 1. apríla 2022 je umožnené dvojaké štátne občianstvo v prípade, ak bolo cudzie štátne občianstvo nadobudnuté narodením, osvojením, alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa,“ doplnilo ministerstvo vnútra.
Fico sa v Novej pevnosti stretol s Orbánom a Vučičom, zhodli sa v otázkach riešenia nelegálnej migrácie (foto)
V rozpore s medzinárodnými záväzkami je aj zmluva s Maďarskom. To ju navyše považuje za neplatnú už od roku 1999. Česká republika, ktorá bola rovnako nástupníckym štátom Československa, zmluvu s Maďarskom vypovedala v roku 2000.