Vláda schválila sprísnenie predaja potravín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ekologické potraviny
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Prísnejšie podmienky pre predajcov potravín sľúbené premiérom Robertom Ficom len tento týždeň v utorok po kontrolnom dni na rezorte pôdohospodárstva už schválil vládny kabinet. Predajcom sa tak s účinnosťou od prvého mája majú zvýšiť sankcie za porušenie zákona o potravinách a zároveň sa stanovujú niektoré ďalšie podmienky, ktoré musia pri predaji potravín dodržiavať.

Návrh novely zákona o potravinách, ktorý pôjde na rokovanie do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní, podľa premiéra vyplýva zo závažnej situácie na trhu, na ktorú upozornila Štátna veterinárna a potravinová správa SR po vykonaní mimoriadnych februárových kontrol. Zistili predovšetkým nedostatky v skladovaní potravín, poškodenia obalov, nedostatočné označenie či dokonca predaj potravín po uplynutí dátumu trvanlivosti.

Samotné pokuty za porušenie zákona o potravinách navrhnuté v novele by však nemali byť až také prísne, ako avizoval v utorok premiér. Ten povedal, že vláda pristúpi k drastickému zvýšeniu sankcií minimálne o 100 %. V konečnom dôsledku sa podľa návrhu má vrchná hranica minimálnej pokuty za porušenie ustanovení zákona zvýšiť zhruba o polovicu na 50 tis. eur a najvyššia možná pokuta za opakované porušenie paragrafov zákona o pätinu na 2 mil. eur.

Výrazné nárasty sankcií však rezort pôdohospodárstva pripravil v priestupkových konaniach. Kým doteraz mohol kontrolný orgán uložiť za priestupky pokutu maximálne 10 tis. Sk (331,94 eur), podľa nového znenia by to malo byť až do 2 tis. eur. Novela pritom umožňuje uložiť aj pokutu v blokovom konaní do výšky 500 eur. Za priestupky sa pritom podľa novely považuje nenaplnenie podmienok zdravotnej spôsobilosti, porušenie hygienických zásad, predaj nebezpečných alebo pre ľudskú spotrebu nevhodných potravín, nehygienická manipulácia s potravinami či ich predaj na nepovolených miestach.

Obchodníci túto normu považujú len za ďalší bič, ktorý na nich vláda ušila. Ako pre agentúru SITA uviedol šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavol Konštiak, zvyšovanie maximálnej výšky pokút na uvedené úrovne v situácii, keď za posledné tri roky najvyššia pokuta bola len 33 tis. eur a obchod nespôsobil obyvateľstvu žiadne závažnejšie ohrozenie zdravia, je nezmyselné. „Je to niečo, čo sa hodí do tohto obdobia, ale nepovažujem to za správne. Je to populistické gesto,“ dodal Konštiak.

Ako dodal, obchod sa kontrolám a sankciám za porušenie pravidiel pri predaji potravín nebráni. Upozorňuje však, že na základe zverejnených výsledkov kontrol potravinovej správy sa nedá povedať, že by závažné porušenia rástli. Ako dodal, v obchode sa na Slovensku urobí denne desať miliónov operácií „nákup-predaj“ a preto sa vyskytnú aj určité pochybenia. „Jednostranne sa namierila palica, ktorá by mala mať dva konce. Je to ďalšia kriminalizácia obchodu, ktorá nie je ničím podložená,“ povedal šéf zväzu obchodu.

Skutočnosť, že v obchodných systémoch doteraz kontrolóri žiadne závažnejšie zdravie ohrozujúce porušenia neboli, však potvrdil aj samotný šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Ján Pliešovský. „Nejaké kauzy v rámci Slovenska, závažné epidémie, neboli. Neboli nájdené také závažné nedostatky, ktorými by došlo k výraznému ohrozeniu zdravia ľudí,“ povedal v stredu po rokovaní kabinetu. Samotné udelenie pokuty je pritom podľa neho už len posledným prostriedkom na dosiahnutie nápravy.

Podľa ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana má však byť zvýšenie maximálnej výšky pokút len nejakou výstrahou, ak by dochádzalo k opakovanému porušeniu. Kontroly sú podľa neho v súčasnosti efektívnejšie a ich nový systém, ktorý sa po jeho nástupe zaviedol, prináša svoje ovocie. „Budeme v tom pokračovať a robiť možno aj nejaké reorganizačné kroky v štruktúre Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR práve preto, aby dochádzalo k výraznému odhaľovaniu nedostatkov, ktoré sú,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Chovan.

Rezort pôdohospodárstva do novely zákona o potravinách zapracoval aj ďalšie zmeny. Zavádza sa napríklad povinnosť na viditeľnom mieste uvádzať zloženie predávaných krájaných potravín, oddeliť potraviny obsahujúce rastlinné tuky alebo iné náhrady od výrobkov z mlieka a mäsa. Novela zákona zároveň umožňuje okamžité uzavretie prevádzky na nápravu protiprávneho stavu alebo uzavretie len časti prevádzky, kde sa zistia závažné nedostatky a nebude potrebné zatvárať celú prevádzku.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Konštiak