- aktualizované 5. februára 20:39
Vláda v piatok rozhodla o nových opatreniach proti koronavírusu. Ako na piatkovej večernej tlačovej konferencii uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO), od 8. februára sa spustí COVID automat. Vláda ho schválila s menšími zmenami. Ako dodal, chcel, aby bola dohoda naprieč všetkými koaličnými stranami. Zdôraznil zároveň, že v súčasnosti má každý tretí pozitívne testovaný na COVID-19 takzvanú britskú mutáciu.
Viac o téme: Koronavírus
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) informoval, že vyhlásenie ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) o otvorení škôl platí. Zmenou však bude, že školy v čiernych okresoch zostanú zavreté a v tých bordových budú môcť Regionálne úrady verejného zdravotníctva SR rozhodnúť o ich prípadnom uzavretí. Krajčí dodal, že rodičia, ktorí sa cítia neistí a ohrození, svoje deti nemusia poslať do školy a dostanú ospravedlnenie.
Video: Tlačová konferencia po rokovaní vlády
Minister Krajčí upozornil, že podiel britskej mutácie koronavírusu na Slovensku dosahuje 74 percent. Dodal, že RT-PCR metódou na prítomnosť nového typu mutácie bolo preverených 1 962 klinických vzoriek. „Teraz už vieme, prečo prijaté opatrenia nemajú až taký efekt, aký by mali mať,” povedal Krajčí.
Koronavírus: Zapol sa COVID automat a predĺžil núdzový stav, mestá zverejnili výsledky z testovania (online)
Jednou zo zmien nového COVID automatu je, že podmienka negatívneho testu, ktorý nemá byť starší ako sedem dní, nebude vyžadovaná od pondelka, ale až od stredy 10. februára. Tiež bude odlišný prístup k jednotlivým regiónom, čo sa týka platnosti testu.
„Celá krajina je v čiernej zóne, teda všetky opatrenia tak, ako sú nastavené v čiernej zóne platia, avšak pokiaľ je nejaký región v lepšej farbe, v tom prípade nemusí mať testovanie každých sedem dní do zamestnania, ale len každých 14 dní, eventuálne každých 21 dní,“ povedal Krajčí.
Ak niekto cestuje do práce vlakom prostriedkom mestskej hromadnej dopravy, bude potrebovať negatívny test každých sedem dní. Toto platí pre celé Slovensko. Test sa tiež nebude požadovať pri ceste do prírody.
Minister Krajčí tiež odporučil rodinám, aby počas jarných prázdnin zostali doma. Potvrdil, že medzi okresmi sa bude môcť cestovať, no zároveň dodal, že ubytovacie zariadenia budú zatvorené.
Termíny jarných prázdnin
Tento rok sa začnú jarné prázdniny v pondelok 15. februára pre žiakov v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji.
Po nich budú od 22. do 26. februára nasledovať žiaci v Prešovskom a Košickom kraji. Prvý marcový týždeň, teda od 1. do 5. marca, budú mať jarné prázdniny žiaci Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja.
Sulíkovcom toho veľa neprešlo
Ako na sociálnej sieti Facebook informoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), schválili aj otvorenie obchodov predávajúcich záhradkárske potreby.
Je to cirkus a blázinec a ani neviem, čo tam vlastne je, hovorí Krajniak o nových opatreniach proti koronavírusu
„Už v minulosti sme avizovali, že nepodporíme ďalšie celoslovenské testovanie a toto slovo sme dodržali. Testovať je potrebné v ohniskách. Avšak tie ohniská sú definované tak široko, že aj tak sa bude testovať trištvrte Slovenska,“ napísal Sulík.
Ako tiež uviedol minister Krajčí, vakcínami od firmy Astra Zeneca, ktoré prídu na Slovensko 8. februára, budú očkovať učiteľov zabezpečujúcich prezenčnú výučbu.
Túto informáciu potvrdil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) vo svojom profile na sociálnej sieti. Skonkretizoval, že vakcíny budú určené učiteľom, ktorí učia prezenčne v materských a základných školách.
Gröhling napísal, že v priebehu nasledujúceho týždňa budú školám distribuovať respirátory a štíty. Štátne hmotné rezervy im na tento účel poskytnú 100-tisíc respirátorov a 21-tisíc štítov.
Zároveň doplnil, že okrem záhradkárstiev im toho viac neprešlo. Z daného dôvodu so šéfom rezortu diplomacie Ivanom Korčokom (nom. SaS) za takéto opatrenia nehlasovali. Dodal však, že minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) za uznesenie hlasoval, keďže ako strana dlhodobo apelujú na to, aby sa deti mohli vrátiť k vzdelávaniu v školách.
Na vychádzky do prírody netreba test
Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) vo svojom profile na sociálnej sieti Facebook uviedla, že na prechádzky do prírody nebude potrebný test.
Ako ďalej priblížila, nové opatrenia priniesli aj väčší dôraz na situáciu v regiónoch, menej testovania na cestu do práce či postupné otváranie škôl. Upozornila však, že aj keď platnosť súčasných opatrení skončí v nedeľu 7. februára, situácia je stále vážna a počet nových prípadov neklesá.
Z daného dôvodu by bolo podľa nej „extrémne nezodpovedné“ nič neurobiť a nechať šíreniu vírusu voľný priebeh. Remišová zdôraznila, že v súčasnosti je potrebné sústrediť sa na efektívnu očkovaciu kampaň. Očkovanie totiž vníma ako jediné riešenie na to, ako sa vrátiť k normálnemu fungovaniu spoločnosti.
Dodala, že strana Za ľudí podporila kompromisný návrh v boji proti šíreniu ochorenia COVID-19. „Zároveň sa nám podarilo presadiť zmysluplný návrh, aby sa zrušila povinnosť testovať sa každý týždeň len pre prechádzky do prírody,“ napísala.
Vysvetlila, že mnohí ľudia, ako napríklad matky na materskej dovolenke, sa dobrovoľne izolujú a stýkajú sa len s členmi svojej domácnosti.
Novo nastavené pravidlá podľa Remišovej lepšie zohľadňujú situáciu v regiónoch s istým uvoľnením podmienok pre tie, ktoré lepšie zvládajú znižovanie šírenia vírusu. Do pravidiel sa zavádza aj predvídateľnosť. Doplnila, že so samosprávami a podnikmi, ktorých vníma ako významných partnerov štátu pri riešení pandémie, by mali zodpovední ministri lepšie komunikovať a pripravovať ich na zmeny.