BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Vláda v stredu vyjadrila súhlas s návrhom poslancov Štefana Kužmu a Zoltána Horvátha (obaja SDKÚ-DS) na novelizáciu zákona o službách zamestnanosti. Novelou chcú poslanci rozšíriť možnosť poskytnutia príspevku na aktivačnú činnosť aj na správcov ciest a vodných tokov. „Prostredníctvom novely budú môcť správcovia ciest a vodných tokov využívať nekvalifikovanú pracovnú silu na odstraňovanie odpadov a nečistôt pri cestách a na brehoch riek, a to celoročne,“ uvádzajú poslanci. Podľa nich ide o dôležitý preventívny nástroj, ktorý pomôže znížiť riziko povodní. Organizátorom verejnoprospešných služieb bude môcť byť podľa navrhovanej novely zákona Slovenský vodohospodársky podnik, Slovenská správa ciest či právnická osoba založená štátom, ktorá je správcom odvodňovacích systémov vo vlastníctve štátu. O osude navrhovanej novely by mal parlament rozhodnúť na marcovej schôdzi.
Príspevok na aktivačnú činnosť formou menších obecných alebo verejnoprospešných služieb bude podľa poslancov priamo nadväzovať na súčasný príspevok na aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb pre obec, rozšíri sa len okruh organizátorov aktivačných prác. „Bude sa teda stále poskytovať na taxatívne vymedzené aktivačné činnosti s cieľom udržania pracovných návykov dlhodobo nezamestnaných občanov odkázaných na dávku v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi,“ uvádzajú koaliční poslanci. Menšie obecné alebo verejnoprospešné služby bude dlhodobo nezamestnaný občan vykonávať nepretržite najviac šesť mesiacov v rozsahu 20 hodín týždenne s možnosťou ich opakovaného vykonávania najviac počas ďalších dvanástich kalendárnych mesiacov. „V prípade mimoriadnej situácie, ako je živelná pohroma, havária alebo katastrofa, dlhodobo nezamestnaný občan vykonáva služby v rozsahu najviac 40 hodín týždenne,“ uvádza sa v návrhu.
Z navrhovanej novely zákona by sa však podľa ministerstva práce a sociálnych vecí mali odstrániť viaceré nedostatky. Ako upozorňuje rezort, správcovia ciest a vodných tokov môžu od konca septembra 2010 žiadať o tzv. protipovodňový príspevok na podporu zamestnanosti. „Mohol by nastať stav, keď by sa príspevok k povodniam nevyužíval v takom rozsahu, aký sa predpokladal a nepodporovalo by sa vytváranie pracovných miest,“ varuje ministerstvo v stanovisku k návrhu. Naopak, správcovia vodných ciest a tokov by na zabezpečenie potrebných prác pri ochrane pred povodňami využívali skôr príspevok na aktivačnú činnosť, čím by uchádzači o zamestnanie naďalej zostávali v evidencii nezamestnaných. „Podporou navrhovaných subjektov by dochádzalo k zvyšovaniu ich konkurencieschopnosti a k možnému prepúšťaniu ich zamestnancov, ktorých prácu by vykonávali práve dlhodobo nezamestnaní formou aktivačnej činnosti,“ upozorňuje rezort práce.
Rozšírením okruhu subjektov, ako aj predĺžením obdobia, počas ktorého bude môcť dlhodobo nezamestnaný občan vykonávať aktivačnú činnosť o ďalších 6 mesiacov, by sa podľa ministerstva ďalej predlžovalo obdobie ich zotrvávania v evidencii nezamestnaných, čím by sa zvyšovala dlhodobá nezamestnanosť. „Týmto by dochádzalo aj k rozporu so zámermi pripravovaného systémového nástroja na riešenie dlhodobej nezamestnanosti – medzitrhu práce, ktorý pripravuje ministerstvo v rámci návrhu novely zákona o službách zamestnanosti s predpokladanou účinnosťou od 1. januára 2012,“ uvádza rezort. V rámci novely zákona sa majú prehodnocovať aktívne opatrenia na trhu práce, a teda aj aktivačná činnosť, s cieľom zefektívnenia ich využívania, ako aj s ohľadom na možnosti finančných prostriedkov.