BRATISLAVA 19. decembra (SITA) – Vláda v stredu na svojom poslednom predvianočnom rokovaní definitívne spečatila koniec špecializovanej krajskej správy na Slovensku.
Vláda na svojom rokovaní odvolala na návrh ministra životného prostredia prednostov Krajských úradov životného prostredia, keďže od 1. januára 2013 sa úrady rušia.
Krajský úrad životného prostredia riadi a za jeho činnosť zodpovedá prednosta, ktorého vymenúva a odvoláva vláda Slovenskej republiky na návrh ministra životného prostredia. Keďže sa úrady rušia, minister životného prostredia preto predložil návrh na odvolanie ich prednostov.
Prerokujú aj používanie menšinových jazykov
Používanie jazykov národnostných menšín upravuje roztrúsená a neprehľadná legislatíva. Uvádza sa v správe, ktorú na stredajšom rokovaní prerokovala a vzala na vedomie vláda.
Správu predložil vedúci Úradu vlády SR Igor Federič. Materiál vyhodnocuje používanie jazykov národnostných menšín orgánmi územnej samosprávy a orgánmi miestnej štátnej správy na Slovensku za rok 2012. Správa má vytvoriť obraz o používaní jazykov národnostných menšín v súlade s právnym poriadkom SR.
Skúmala aj dodržiavanie povinností orgánov miestnej štátnej správy a aktivitu príslušníkov národnostných menšín v oblasti jazykových práv. V správe sa uvádza, že vzťahy rôznych právnych predpisov, týkajúcich sa jazykov menšín, nie sú vždy jednoznačné. Materiál preto navrhuje, aby sa zrevidovali niektoré ustanovenia a zjednodušila právna úprava danej problematiky.
Návrh nového poradného orgánu
Kabinet bude mať ďalší poradný orgán. Na stredajšom rokovaní vláda schválila návrh na zriadenie Rady vlády SR pre podporu exportu a investícií.
Hlavnými úlohami nového poradného orgánu sú podpora nášho exportu a prílev zahraničných investícií. Radu navrhol zriadiť rezort zahraničia, ktorý má na starosti presadzovanie obchodno-ekonomických záujmov a prezentáciu Slovenska v zahraničí.
Vláda pokryje náklady, ktoré vznikli pri riešení mimoriadnych situáciách v tomto roku sumou 65 191 eur.
Výdavky súvisia so záchrannými prácami počas mimoriadnej situácie na územiach územných obvodov obvodných úradov Galanta, Námestovo, Spišská Nová Ves, Košice-okolie, Rožňava, Prešov, Bardejov, Trebišov, Rimavská Sobota a Košice. Išlo o riešenie problémov s pitnou vodou, z uvoľnených peňazí pôjde 1 608 eur aj na záchranárske práce pri požiari hradu Krásna Hôrka.
Rezort vnútra navrhuje zaktualizovať koncepciu vyrozumenia a varovania obyvateľstva tak, že popri sirénach a obecných rozhlasoch sa budú môcť využívať aj nové technológie. Doplnkovým spôsobom varovania obyvateľstva môže byť aj vysielanie SMS správ.
Hlavným prostriedkom varovania zostane sieť sirén civilnej ochrany, ale ich signálom nebude pokryté celé územie.
Rezort školstva chce postupne zaviesť tri hodiny telesnej výchovy na prvom stupni základných škôl, preto prichádza s takýmto návrhom v koncepcii štátnej politiky v oblasti športu. Slovensko je s dvoma hodinami telesnej výchovy týždenne na poslednom mieste v rebríčku európskych štátov.
Vláda k 31. decembru 2012 odvolala prednostov všetkých ôsmich krajských školských úradov. Kompetencie úradov totiž od nového roku prechádzajú pod obvodné úrady v sídlach krajov. Návrh na odvolanie ôsmich prednostov predložil kabinetu minister školstva Dušan Čaplovič. Rezort sa neobáva straty peňazí po prechode kompetencií pod obvodné úrady.
Rozšíria zoznam súdnych správcov
Správcov, ktorých súdy ustanovujú pri konkurze alebo reštrukturalizácii firiem, by už nemali vyberať z jedného všeobecného zoznamu.
Zoznam správcov sa má rozčleniť na oddiel reštrukturalizačných správcov, oddiel konkurzných správcov pre právnické osoby a oddiel konkurzných správcov pre fyzické osoby. To umožní správcom vykonávať iba tú agendu, o ktorú majú záujem. Takúto zmenu prináša novela zákona o správcoch, ktorú vláde predkladá minister spravodlivosti.
Ministri by mali odobriť aj zmenu kompetenčného zákona, podľa ktorej koordináciu eurofondov by mal mať od apríla 2013 na starosti úrad vlády. V súčasnosti ju riadi rezort dopravy.
Proces uznávania dokladov o vzdelaní a uznávania odborných kvalifikácií bude jednoduchší. Zabezpečí to novela zákona o uznávaní odborných kvalifikácií z dielne ministerstva školstva, ktorú v stredu schválili ministri.
Cieľom novely je, aby sa podmienky ustanovené pre dosiahnutie určitého stupňa vzdelania na Slovensku rovnako uplatňovali aj na občanov iných členských a nečlenských štátov. Novelu si vyžiadala zmena školskej legislatívy na úrovni regionálneho školstva, ako aj zmeny v oblasti vysokého školstva.
Úpravou sa spresňujú podmienky uznávania vysokoškolského vzdelania, vyššieho odborného vzdelania, úplného stredného všeobecného vzdelania, úplného stredného odborného vzdelania a stredného odborného vzdelania.
Slovensko nepotrebuje národného koordinátora boja proti terorizmu. Vyplýva to z návrhu na zrušenie úlohy zriadiť takýto post, ktorý dnes prerokovala vláda s tým, že túto úlohu ruší. Ešte kabinet Ivety Radičovej schválil Národný akčný plán boja proti terorizmu na roky 2011 – 2014. Ten obsahuje aj úlohu „zriadiť post Národného koordinátora boja proti terorizmu v Slovenskej republike“. Termín splnenia tejto úlohy bol do konca tohto roka.