Vláda ešte prerokuje nároky školských odborov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
školstvo
Zľava: Právny poradca Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Rastislav Bajánek, podpredseda zväzu a predseda Združenia stredného školstva Jozef Lužák, podpredseda zväzu a predseda Združenia základného školstva Ľuboslav Šimonovič a podpredseda zväzu a predseda Združenia vysokých škôl Alexander Kurtanský na stretnutí s predsedníčkou vlády SR Ivetou Radičovou (druhá sprava) a ministrom školstva, vedy a výskumu Eugenom Jurzycom (vpravo). Témou stretnutia boli požiadavky odborárov za zlepšenie platovej situácie zamestnancov v škol Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Vláda sa ešte bude zaoberať požiadavkami školských odborárov, a to na budúcotýždňovom rokovaní 2. novembra. Odbory sa na tom zhodli na dnešnom rokovaní s premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom školstva Eugenom Jurzycom na Úrade vlády SR.

Politici odborárom sľúbili, že ich požiadavky predložia kabinetu a následne sa po rokovaní opätovne stretnú. „Pre nás je záväzné to, že rokujeme a pokiaľ je ešte šanca, rokovať budeme,“ vyhlásil po dnešnom stretnutí podpredseda školských odborárov Jozef Lužák.

Minister Jurzyca je skeptický a vraví, že pedagógom by mohol pridať len na úkor štátneho dlhu.

Učitelia sú naďalej v štrajkovej pohotovosti

Učitelia naďalej zostávajú v štrajkovej pohotovosti. Či pôjdu do ostrého štrajku, bude jasné zrejme po rokovaní vlády. „Nespokojnosť v školstve je výrazná a ak bude nevyhnutné, po poslednom rokovaní, a myslím, že budúci týždeň bude posledné rokovanie vlády, bude štrajk neodvratný,“ vyhlásil Lužák.

Štrajk však považuje za krajný prostriedok. Odborári už teraz majú mandát na štrajk od viac ako 60 percent učiteľov, mimoriadna rada zväzu ho môže vyhlásiť kedykoľvek. Lužák plánuje zvolať ešte pred budúcotýždňovým rokovaním vlády rozšírené rokovania rady zväzu.

Eugen Jurzyca nie je optimistický

Minister Jurzyca pri zmienke o avizovanom rokovaní vlády o nárokoch odborárov nie je optimistický. Na otázku, či rezort má reálne zdroje, odkiaľ by učiteľom pridal k výplate, reagoval: „Z dlhu, najmä.“ Opätovne zopakoval, že maximum, čo mohol uvoľniť zo štátnej kasy, pridal učiteľom prostredníctvom novely zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorú minulý týždeň schválil parlament. Od januára 2012 vďaka nej stúpnu učiteľské mzdy o 5,7 percenta, čo predstavuje deväť až 60 eur.

“Myslím si, že by bolo dobré, keby sa so štrajkom počkalo. Odborári hovorili, že celé to bolo spustené januárovými výplatami tohto roka, preto si myslím, že treba počkať na januárové výplaty budúceho roka, lebo februárová páska ukáže, že učitelia už budú mať vyššie platy,” argumentuje Jurzyca. Šéf rezortu školstva si je vedomý, že slovenskí učitelia v porovnaní s tými v krajinách OECD či EÚ figurujú na chvoste rebríčka platov.

Na druhej strane pripomína, že rokovaní na ministerstve financií či Koaličnej rade už bolo priveľa. “Ja osobne mám pocit, že ten systém je už na kosť,” konštatoval Jurzyca.

Odborári chcú, aby štát investoval do školstva šesť percent HDP

Skolstvo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Odborári deklarovali svoje požiadavky už v polovici septembra na protestnom mítingu pred Úradom vlády SR.

Chcú, aby štát investoval do školstva šesť percent HDP. Dožadujú sa tiež zvýšiť mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva, aby bol zabezpečený rast ich reálnych platov.

Systém odmeňovania zamestnancov v školstve by sa podľa nich mal zmeniť tak, aby platy pedagogických zamestnancov boli na úrovni 1,2- až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a platy nepedagogických zamestnancov boli porovnateľné s podobnými kategóriami v iných rezortoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať