BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Podpredsedovi strany Most-Híd Zsoltovi Simonovi sa nepozdáva vládny návrh zákona o vojenských obvodoch, ktorým sa majú vysporiadať vlastnícke vzťahy v bývalom vojenskom obvode Javorina. Spomínaný návrh zákona by mal parlament prerokovať na najbližšej schôdzi v druhom čítaní.
Simon vyzýva Fica, aby vypustil sporný článok
Ako uviedol Simon v pondelok na brífingu, v návrhu zákona je podmienka, podľa ktorej na danom území nemôže Ministerstvo obrany SR predávať poľnohospodársku, lesnú a ostatnú pôdu do ukončenia reštitúcie. „Pán minister Jahnátek navrhuje túto podmienku vypustiť. Teda vláda, lebo je to vládny návrh zákona,“ skonštatoval exminister pôdohospodárstva.
Podľa neho sa ľudovo povedané môže stať, že vlastníci budú žiadať nejaký pozemok v lukratívnej časti vojenského obvodu, a pred tým než ho skutočne dostane pôvodný vlastník naspäť, ho rezort obrany predá.
Simon preto vyzýva premiéra Roberta Fica, aby v parlamente zabezpečil vypustenie sporného článku z návrhu zákona. Podľa exministra je úplne nezmyselné, aby sa predávali pozemky predtým, ako sa vrátia pôvodnému vlastníkovi. „Najskôr by sme mali vrátiť vlastníkom, ktorí oprávnene žiadajú, rozhodnúť o ich žiadostiach a následne rozhodnúť o tom, že čo potom môže štát predať,“ dodal.
Vláda chce predávať pozemky v Javorine, tvrdí Simon
Podľa Simona dojem, že vláda chce predávať lukratívne pozemky v bývalom vojenskom obvode, potvrdzuje aj iný paragraf, podľa ktorého by sa mohli predávať takzvané funkčne späté pozemky. „Terminológia funkčne spätý pozemok nikde v slovenskom právnom poriadku zadefinovaná nie je,“ vyhlásil Simon.
„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR predložilo do legislatívneho procesu návrh, v ktorom bolo explicitne uvedené znenie odseku 3. Ministerstvo na území bývalého Vojenského obvodu Javorina nesmie predávať až do ukončenia reštitúcií poľnohospodárske pozemky, lesné pozemky ani ostatné plochy okrem zastavaných plôch a pozemkov s nimi funkčne spätých,“ uviedol hovorca Peter Hajnala.
Ako ďalej dodal, počas pripomienkového konania nastala úprava, v ktorej sa uvedený odsek vypustil úplne s tým, že i tak sa pozemky, ktoré boli následne zastavané v reštitučných konaniach, nevydávajú. „Ministerstvo sa cez poslanecký návrh pokúsi v rámci súčasného legislatívneho procesu vrátiť k pôvodnému návrhu odseku 3, tak aby nebolo možné spochybňovať transparentnosť vydávania pozemkov pôvodným vlastníkom,“ ubezpečil Hajnala.