BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Kabinet premiérky Ivety Radičovej bude dnes pokračovať v rokovaní o novele zákona o cestnej premávke, ktoré prerušil 12. novembra. Návrh zákona počíta s prebratím smernice Európskeho parlamentu a Rady o vodičských preukazoch. Predkladateľ, minister vnútra Daniel Lipšic vtedy po rokovaní vlády uviedol, že k návrhu bolo potrebné vypracovať „detailnejšiu kvantifikáciu dopadu na verejné financie.“
Prijatie eurosmernice, ktorá je v platnosti od roku 2008, predpokladá, že vodičské preukazy pre jednotlivé skupiny, ktoré v súčasnosti platia neobmedzene, sa budú od 19. januára 2013 vydávať s obmedzenou platnosťou. Vodičské preukazy pre skupiny AM, A1, A2, A, B1, B, BE a T budú platiť 15 rokov, pre skupiny C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE budú platiť päť rokov. Vodičské preukazy držiteľov nad 65 rokov budú platiť dva roky. U vodičov skupín C a D bude výmena podmienená preukázaním zdravotnej a psychickej spôsobilosti. Vodiči starší ako 65 rokov budú musieť preukázať zdravotnú spôsobilosť, avšak nebudú musieť platiť za vydanie nového preukazu administratívny poplatok. Všetky vodičské preukazy vydané pred 19. januárom 2013 budú musieť byť vymenené do roku 2023, resp. 2032. Závisí to od dátumu vydania starého preukazu. „Žiaľ, zaviesť to musíme, lebo smernica je platná a účinná,“ skonštatoval Lipšic. Podľa neho eurosmernica zbytočne šikanuje ľudí.
Rezorty obrany a zahraničných vecí predložia vláde návrh na ukončenie pôsobenia strážnej čaty slovenskej armády vo vojenskej operácii Európskej únie EUFOR – ALTHEA v Bosne a Hercegovine. Zároveň dajú návrh, aby tam Slovensko budúci rok vyslalo 43 vojakov, ktorí budú monitorovať priestor na juhu Bosny a Hercegoviny, kde majú zabezpečovať styk s predstaviteľmi miestnej samosprávy vo vymedzenom regióne pôsobenia misie. Na starosti budú mať aj tzv. styčnú činnosť a spoluprácu s vládnymi, mimovládnymi organizáciami a štruktúrami medzinárodných organizácií v priestore vojenskej operácie s cieľom zabezpečenia adekvátnej reakcie EÚ na prípadné zmeny bezpečnostnej situácie. V súčasnosti pôsobí v krajine 40 príslušníkov ozbrojených síl, spomedzi ktorých má 35 členov strážnej jednotky v Sarajeve na starosti vnútornú ochranu kempu veliteľstva zjednotenej policajnej jednotky Butmir 2. Tento priestor plánuje mierová misia do konca roka odovzdať, preto chce ministerstvo obrany mandát strážnej jednotky do 17. decembra ukončiť. Účasť slovenských vojakov v misii má odklepnúť Národná rada SR.
Ministerstvo obrany dá na prerokovanie aj návrh na bezodplatný prevod nehnuteľného štátneho majetku na obce v hodnote takmer 7,39 milióna eur. K najvyššie znalecky ocenenému majetku – 3 350 000 eur príde obec Nána v okrese Nové Zámky. Od štátu dostane plochy a stavby , ktoré patria Kasárňam kpt. Nálepku. Najmenší nehnuteľný majetok dostane od štátu obec Podkylava v okrese Myjava. Jeho hodnotu znalci určili len na 17,34 eur.