BRATISLAVA 11. marca (WBN/PR) – Pre správne fungovanie procesov v ľudskom organizme je potrebný pravidelný prísun vitamínov a minerálov. Základným predpokladom pre jeho dosiahnutie je vyvážená a pestrá strava. Žiaľ, v dnešnej dobe nám ani dennodenná konzumácia ovocia a zeleniny nezaručí, že získame dostatok zdraviu prospešných látok. Už v roku 1940 bol uznaný vitamín skupiny B inozitol, no v bežnej praxi sa s ním stretávame menej. Jeho význam pre ľudský organizmus je však priam zarážajúci.
V tele ho nájdeme v bunkových membránach nášho srdca, mozgu, kostí, svalov, ale aj pohlavných orgánov. Aktívne sa podieľa na metabolizme tukov a cholesterolu. Má tiež veľký význam pre výživu mozgových buniek. Ľudské telo však nedokáže inozitol v dostatočnom množstve vyrobiť, preto by mal človek venovať zvýšenú pozornosť jeho prijímaniu v potrave alebo vo forme výživových doplnkov.
„Inozitol je vitamínom s blahodarnými účinkami, ktorý podporuje metabolizmus mastných kyselín a cholesterolu a bráni ich ukladaniu v pečeni. Spolu s vitamínom B3 zvyšuje peristaltiku čriev, má pozitívne účinky na činnosť mozgu, pomáha v stresových situáciách, pri depresiách, nespavosti, klimakterických problémoch a cukrovkou poškodených nervoch. Okrem toho skvalitňuje vstrebávanie najdôležitejšieho antioxidantu a „vitamínu mladosti“, čiže vitamínu E,“ hovorí dietologička PhDr. Ľubica Trnková.
Inozitol vo vzťahu k tehotenstvu
Každý šiesty pár na Slovensku rieši problém neplodnosti. Ide o ženy, ktoré sa snažia otehotnieť po prvýkrát, ale aj o tie, ktoré už tehotné boli a pokúšajú sa o ďalšie bábätko. Príčin spojených s neplodnosťou môže byť viacero. Od prílišného stresu až po zníženú funkčnosť vaječníkov. Je tiež možné, že organizmu chýbajú látky potrebné ku gravidite ako napríklad inozitol, či kyselina listová.
Účinok inozitolu na syndróm polycystických ovárií (PCOS)
Práve PCOS je najčastejšou príčinou ženskej neplodnosti. Na tento syndróm zatiaľ neexistuje účinná liečba. Liečia sa iba jeho symptómy ako napríklad obezita, akné, nadmerné ochlpenie, poruchy ovulácie. Tieto príznaky sa v gynekologickej praxi často riešia kombinovanou hormonálnou antikoncepciou, čo však PCOS nelieči. Nádejou pre pacientky sú štúdie z Talianska, ktoré potvrdzujú významný pozitívny vplyv na otehotnenie a celkové zmiernenie symptómov. Ženy v rámci štúdií užívali výživový doplnok s obsahom inozitolu a kyseliny listovej. Pridanie dvoch denných dávok inozitolu zlepšilo kvalitu oocytov a znížila sa riziko hyperstimulácie vaječníkov.
Koľko inozitolu naše telo potrebuje?
Denne by sme mali prijať v strave celkovo 4 gramy inozitolu. V praxi je pomerne ťažké túto dávku dodržať, lebo by sme museli denne zjesť napríklad 30 hrušiek, či jeden a pol žltého melóna.
Dôsledky nedostatku inozitolu v organizme
Nedostatok inozitolu v organizme sa prejavuje vypadávaním vlasov, rozmáhaním sa lokálnych kožných zápalov a ekzémov, zvýšenou hladinou tuku v krvi a cholesterolu v pečeni a zníženou obranyschopnosťou organizmu. „Najjednoduchším spôsobom ako denne doplniť organizmu inozitol, je spoľahnúť sa na výživový doplnok,“ upresňuje Ľubica Trnková.