KÁTHMANDU 12. mája (WEBNOVINY) – Najnovšie silné zemetrasenie, ktoré v utorok zasiahlo Nepál a severnú Indiu, si vyžiadalo desiatky mŕtvych a viac než 1100 zranených. Nepálske úrady hlásia 37 obetí na životoch, susedná India zatiaľ potvrdila 16 mŕtvych. Čínske médiá uviedli, že v Tibete zahynul jeden človek.
Počet obetí ešte vzrastie
Počet obetí ešte s najväčšou pravdepodobnosťou vzrastie, keďže podľa dostupných informácií trosky pochovali desiatky ľudí v izolovaných himalájskych mestách a dedinách, kam sa ešte záchranári nedostali. Ľudí mohli pochovať aj mnohé budovy, ktoré sa v dôsledku svojho oslabenia ničivými otrasmi spred necelých dvoch týždňov zrútili. Padajúce skaly hlásili aj zo susednej čínskej autonómnej oblasti Tibet.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na americké vojenské zdroje priniesla tiež informáciu o zmiznutí amerického vojenského vrtuľníka, ktorý rozvážal humanitárnu pomoc v okolí obce Charikot, ktorá patrí medzi najviac zasiahnuté oblasti. Na palube vrtuľníka UH-1 boli šiesti vojaci americkej námornej pechoty a dvaja nepálski vojaci. Stroj vyhlásili v utorok za nezvestný a spustili po ňom pátranie.
Otrasy s epicentrom blízko severovýchodnej časti hranice s Čínou podľa údajov Úradu pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS) dosiahli magnitúdu 7,3 a vychádzali z pomerne malej hĺbky 15 kilometrov.
V Káthmandu vypukla panika
Krátko po zemetrasení zaznamenanom o 12:50 miestneho času (9:05 SELČ) približne rovnakú oblasť zasiahlo niekoľko ďalších, z ktorých najsilnejšiemu USGS pripisuje magnitúdu 6,3. Otrasy bolo cítiť v celej severnej Indii vrátane hlavného mesta Naí Dillí, kde sa rozkývali budovy a ľudia vybiehali na otvorené priestranstvá, ale aj v bangladéšskej Dháke.
V Káthmandu vzdialenom od epicentra približne 80 kilometrov podľa zdrojov agentúry Reuters vypukla panika, pričom ulice zaplnili ľudia ponáhľajúci sa za svojimi rodinami. Mnohí z nich sa snažili dovolať príbuzným z mobilných telefónov. Niektoré zahraničné humanitárne tímy, ktoré v Nepále pomáhali po zemetrasení z 25. apríla, zvažujú návrat do vlasti.
V súvislosti s aprílovým ničivým zemetrasením v Nepále evidujú vyše 8150 mŕtvych a 17 860 zranených. Ide tak o najhoršiu pohromu svojho druhu, aká himalájsku krajinu postihla za posledných viac ako 80 rokov.