BERN 20. júla (WebNoviny.sk) – Ani prvá alpská etapa v 103. ročníku cyklistickej Tour de France nezatriasla suverenitou Brita Chrisa Frooma v jeho snahe obhájiť minuloročný triumf na týchto najslávnejších etapových pretekoch.
Naopak, svoj náskok na čele celkovej klasifikácie líder tímu Sky ešte o čosi zvýšil, keď prišiel do cieľa svojimi dvoma hlavnými prenasledovateľmi Holanďanom Baukem Mollemom (Lotto-NL Jumbo) a Kolumbijčanom Nairom Quintanom (Movistar). Mollema na druhom mieste zaostáva o 2:27 min, tretí je ďalší Brit Adam Yates (Orica-BikeExchanges) odstupom 2:53 min a až štvrtý Quintana (+3:27 min).
Obrazom: Sagan má istý zelený dres, stačí mu dôjsť do Paríža
Víťazom 184,5 km dlhej tvrdej alpskej skúšky z Bernu na vrchol stúpania Finhaut-Emosson vo výške 1960 sa stal ruský pretekár tímu Kaťuša Ilnur Zakarin. Dvadsaťšesťročný Zakarin pridal k vlaňajšiemu etapovému triumfu na Giro d´Italia aj prvé víťazstvo na Tour de France.
V etape, ktorú cyklisti celú odjazdili na švajčiarskom území, skončil na druhom mieste s odstupom 55 sekúnd Kolumbijčan Jarlinson Pantano (IAM Cycling) a tretí Poliak Rafal Majka (Tinkoff) s mankom 1:26 min. Slovenský cyklista Peter Sagan došiel do cieľa s odstupom vyše 29 minút na 70. priečke.
„Počas celého týždňa som mal dobré nohy, preto som si veril, žeby to mohlo vyjsť. Nie je to teda pre mňa prekvapenie. Som veľmi šťastný a ďakujem kolegom z tímu za dobre odvedený výkon,“ povedal víťaz 17. etapy Ilnur Zakarin v prvej televíznej reakcii na Eurosporte, neskôr na webe letour.fr vyhlásil: „Po páde na Gire dva dni pred koncom som bol veľmi sklamaný, ale rýchlo som absolvoval operáciu. Počas rehabilitácie som nevynechal tréning, takže som bol schopný držať sa plánu prísť na Tour de France. Počas prvých dvoch týždňov som nemal iné ciele, ako pomáhať Alexandrovi Kristoffovi. Cieľom bolo vyhrať etapu v treťom týždni, sme veľmi radi, že sa nám to podarilo. V budúcnosti chcem vyhrať preteky Grand Tour a Tour de France je mojou prioritou. Sú to najdôležitejšie preteky v roku. Najprv si rozoberieme celú sezónu a potom sa rozhodneme, na ktorej Grand Tour sa na budúci rok sústredím na celkové víťazstvo.“
Sagan vyhral rýchlostnú prémiu
Slovenský cyklista Peter Sagan bol aj v prvej alpskej etape poriadne aktívny. Od úvodných kilometrov sa zaradil k cyklistom v úniku, ktorých bolo spočiatku jedenásť. Na 72,5 km sa ocitol po boku svojho tímového kolegu Poliaka Rafala Majku ako druhý na vrchole stúpania tretej kategórie na Côte de Saanenmöser (dĺžka 6,6 km, sklon terénu 4,8%) a pripísal si bod do hodnotenie vrchárskej súťaže.
Majka zvíťazil aj na druhej horskej prémii na 105. km na Col des Mosses (6,4 km, 4,4%), ale Sagan, ktorý mu v tejto etape evidentne pomáhal, zabral opäť o čosi neskôr. Stal sa víťazom rýchlostnej prémie v Martigny na 150. km, získal ďalších 20 bodov do súťaže o zelený dres a dovedna ich má už 425.
Slovenský suverén má na čele bodovacej súťaže už 197-bodový náskok pred Marcelom Kittelom (pôvodne druhý Mark Cavendish odstúpil z pretekov) a matematicky ho už nemôže nikto dostihnúť. Dovedna sa v zostávajúcich štyroch etapách bude dať získať 170 bodov. Už len ťažký pád alebo iná náhla indispozícia počas alpských etáp ho môže pripraviť o piaty triumf v súťaži o zelený dres v sérii.
Šprintérsky líder tímu Tinkoff Sagan bol v čase rýchlostnej prémie súčasťou 14-člennej skupiny v úniku s náskokom vyše 13 minút pred hlavným poľom, krátko po nej si však vystúpil z „balíka“ uniknuvších a v pokojnejšom tempe začal stúpať na prémiu prvej kategórie na Col de la Forclaz do výšky 1527 m. Osemnásť kilometrov pred cieľom sa Sagan nechal pohltiť hlavným poľom na čele s jazdcami tímu Sky s lídrom priebežnej klasifikácie Chrisom Froomom.
„Dnes sme to chceli skúsiť. Rafalovi som povedal: ‚Uvidíme, či môžem odovzdať maximum, aby som ťa dostal do úniku.‘ Snažili sme sa prvých 60 kilometrov na rovine, napokon jazdci odišli po prvom stúpaní, takže bolo pre mňa ťažké kontrolovať preteky na rovine a potom aj v kopcoch. Som však veľmi šťastný, že Rafal získal body do vrchárskej súťaže a ja tiež v tej mojej o zelený dres,“ cituje Petra Sagana oficiálny web Tinkoffu.
Froome získal cenné sekundy na svojich hlavných súperov
Na Col de la Forclaz 18 km pred cieľom bol opäť prvý Saganov tímový kolega Rafal Majka a opäť zvýšil náskok na čele súťaže o najlepšieho vrchára. V posledných 10 km etapy sa vpredu sformovalo silné trio vrchárov Rafal Majka, Jarlinson Pantano a Ilnur Zakarin.
Jediný Rus v pelotóne TdF mal veľkú chuť na etapové víťazstvo, 6 km pred páskou už zostal na čele len s Kolumbijčanom Pantanom a aj tomu unikol. To už cyklisti stúpali na Finhaut-Emosson vo výške 1960, čo bola prémia špeciálnej kategórie HC s priemerným sklonom terénu 8,4 %.
V prudkom cieľovom stúpaní sa z favoritov vzadu snažil útočiť Španiel Alejandro Valverde (Movistar), zatiaľ čo Američan Tejay van Garderen (BMC Racing) výrazne zaostal. Na posledných dvoch kilometroch z balíka favoritov vyrazil Ír Daniel Martin (Etixx – QuickStep), ale jazdci tímu Sky si ho po chvíli dostúpili. Zatiaľ čo vpredu sa totálne unavený Zakarin tešil z premiérového etapového triumfu na TdF, o niekoľko minút vzdialený Froome v obložení svojich domestikov si v pohode udržal žltý dres lídra pretekov.
V poslednom kilometri síce ešte zaútočil Richie Porte (BMC Racing), ale za ním sa vydal práve Froome. Brit síce prišiel do cieľa s odstupom takmer ôsmich minút za víťazným Zakarinom, ale získal ďalšie cenné sekundy na svojich hlavných súperov v súboji o celkový triumf.
„Nemyslím si, že v závere bolo možné ísť rýchlejšie ako Richie Porte. Nepotreboval som ťahať. Dnešok bol iba prvou kapitolou zo štyroch v horách. Zajtra to bude dôležitejšie. Keby som bol v malom tíme, mal by som úplne iné ciele, možno by som rozmýšľal o úniku každý deň a naháňal príležitosť na víťazstvo v etape. Hlavným rozdielom medzi tímom Sky a inými je taký, že mojich osem kolegov sa sústreďuje na jediný cieľ, a tým je pomôcť mi vyhrať Tour de France. Niektoré iné tímy majú dvoch lídrov pre celkové poradie alebo šprintérov alebo jazdcov na úniky. Byť lídrom Tour de France je o vyrovnaní sa s faktom nosiť na sebe žltý dres a chodení každý deň na tlačové konferencie. Na začiatku cítite tlak, keď sa dostanete do takejto pozície. Teraz je to jednoduchšie, som viac uvoľnený,“ uviedol Froome podľa portálu letour.fr.
1. Ilnur Zakarin (Rus.) Kaťuša 4:36:33 h, 2. Jarlinson Pantano (Kol.) IAM Cycling +55 s, 3. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff +1:26 min, 4. Kristijan Durasek (Chor.) Lampre-Merida +1:32, 5. Brice Feillu (Fr.) Fortuneo-Vital Concept +2:33, 6. Thomas Voeckler (Fr.) Direct Énergie +2:46,…11. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +7:59,.. 16. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +8:27,…18. Bauke Mollema (Hol.) Lotto-NL Jumbo +8:39,…70. Peter Sagan (SR) Tinkoff +29:03
1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 77:25:10 h, 2. Bauke Mollema (Hol.) Trek-Segafredo +2:27 min, 3. Adam Yates (V. Brit.) Orica-BikeExchange +2:53, 4. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +3:27, 5. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +4:15, 6. Richie Porte (Aus.) BMC Racing +4:27,… 90. Peter Sagan (SR) Tinkoff +2:28:23
1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 425 bodov, 2. Marcel Kittel (Nem.) Etixx-QuickStep 228, 3. Bryan Coquard (Fr.) Direct Énergie 156, 4. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 152, 5. Michael Matthews (Aus.) Orica-BikeExchange 143, 6. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 136
1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff 173 bodov, 2. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto-Soudal 90, 3. Ilnur Zakarin (Rus.) Kaťuša 78, 4. Daniel Navarro (Šp.) Cofidis 69, 5. Jarlinson Pantano (Kol.) IAM Cycling 63, 6. 4. Serge Pauwels (Belg.) Dimension Data 62
1. Adam Yates (V. Brit.) Orica-BikeExchange 77:28:03 h, 2. Louis Meintjes (JAR) Lampre-Merida +3:14 min, 3. Warren Barguil (Fr.) Giant-Alpecin +30:12, 4. Emanuel Buchmann (Nem.) Bora-Argon 18 +33:06, 5. Wilco Kelderman (Hol.) LottoNL-Jumbo +1:03:46, 6. Julian Alaphilippe (Fr.) Etixx-QuickStep +1:35:15