BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodnému vedeckému tímu na čele so Simonom Oliverom z University of Chester sa podarilo vyfotografovať žraloka druhu Alopias pelagicus pri pôrode. Ide pravdepodobne o vôbec prvý zdokumentovaný pôrod akéhokoľvek pelagického druhu žraloka.
Fotografiu sa podarilo spraviť ešte 4. apríla 2013 počas biologického prieskumu lokality Monad Shoal na Filipínach, ktorá slúži ako takzvaná čistiaca stanica. Žraloky tam prichádzajú, aby sa nechali malými rybami druhu Labroides dimidiatus očistiť od kožných parazitov.
„Robili sme štandardné pozorovania, tak ako každý deň. Náš fotograf Attila Kaszo v ten deň o 6:28 odfotil veľkú samicu žraloka Alopias pelagicus a keď mi potom tú fotku ukázal, tak som sa skoro zbláznil. Na fotke je jasne vidieť, ako samici z kloaky vytŕča hlava mláďaťa. Podobnú fotku som ešte nikdy nevidel,“ uviedol Oliver, ktorý spolu s Kaszom koncom minulého roka uverejnil fotografiu v časopise Coral Reefs.
Oliver a jeho kolegovia si myslia, že spomínaná lokalita Monad Shoal nie je pre žraloky iba čistiacou stanicou, ale aj miestom, kam chodia rodiť mláďatá. „Videli sme tam veľa tehotných samíc, takže si nemyslím, že šlo o jednorazovú záležitosť. Chceli by sme preto, aby sa z tejto lokality stala chránená oblasť,“ dodal.