Video: Japonci si pripomenuli 73. výročie zhodenia atómovej bomby, mŕtvych uctili minútou ticha

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko
Starosta Hirošimy Kazumi Matsui, vpravo, počas spomienkového ceremoniálu pri príležitosti 73. výročia zhodenia atómovej bomby USA. 6. august 2018 Foto: SITA/AP

TOKIO 6. augusta (WebNoviny.sk) – Japonská Hirošima si v pondelok pripomenula výročie zhodenia atómovej bomby na mesto zo 6. augusta 1945.

Obyvatelia Hirošimy, predstavitelia mesta, Japonska a ďalších 58 štátov si pripomenuli obete výbuchu počas spomienkovej ceremónie, ktorá sa niesla v duchu výziev na likvidáciu jadrových zbraní, a o 8:15 miestneho času si ich uctili minútou ticha. Na podujatí sa zúčastnilo okolo 50-tisíc ľudí.

Starosta sa obáva egocentrizmu

Starosta Hirošimy Kazumi Macui počas svojho príhovoru popísal ráno výbuchu a utrpenie obetí spred 73 rokov, pričom prítomných vyzval, aby počúvali „ako keby tam boli ich milovaní“.

Následne vyjadril obavu o celosvetovom náraste egocentrizmu a napätia a naliehal na vládu, aby urobila viac pre dosiahnutie sveta bez jadrových zbraní prostredníctvom pomoci v uplatňovaní Dohody o zákaze jadrových zbraní. Tú Japonsko nepodpísalo.

„Isté krajiny neskrývane vyhlasujú egoistický nacionalizmus a modernizáciu svojich jadrových arzenálov, pričom znovu oživujú napätie, ktoré sa uvoľnilo na konci studenej vojny,“ uviedol Macui s tým, že zastrašovanie jadrovými zbraňami a poskytovanie takzvaných jadrových dáždnikov sú „v podstate nestabilné a extrémne nebezpečné prístupy“, ktorých cieľom je udržiavanie svetového poriadku pomocou vytvárania strachu u konkurenčných krajín. Starosta v tejto súvislosti vyzval svetových lídrov, aby namiesto toho v dobrej viere rokovali o likvidácii jadrových arzenálov.

Denuklearizácia Kórejského polostrova

Ako pripomína agentúra AP, 73. výročie zhodenia bomby na Hirošimu je v čase nádejí na denuklearizáciu Kórejského polostrova, o ktorej diskutovali americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un v júni na spoločnom summite v Singapure.

„My, občianska spoločnosť, často dúfame, že uvoľnenie napätia na Kórejskom polostrove bude pokračovať v mierovom dialógu,“ vyjadril sa Macui.

Japonský premiér Šinzó Abe, ktorý sa tiež zúčastnil na ceremónii, uviedol, že rozdiely medzi jadrovými mocnosťami a krajinami bez jadrových zbraní sa zväčšujú. Zaviazal sa však, že urobí viac na ich prekonanie. Podľa Abeho je pre spoluprácu oboch strán dôležité, aby každý pochopil „skutočnosť tragédie jadrových útokov“.

Americký útok atómovou bombou na Hirošimu si vyžiadal 140-tisíc mŕtvych. O tri dni, 9. augusta, Američania zhodili druhú atómovú bombu na ďalšie japonské mesto Nagasaki, kde zomrelo vyše 70-tisíc ľudí. Zhodenie bômb viedlo ku kapitulácii Japonska a ukončeniu druhej svetovej vojny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unŠinzo Abe