Vianočný príspevok dôchodcom porušuje predpisy EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dochodca
Foto: SITA
Euro
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Európska komisia v stredu požiadala Slovensko, aby poskytovalo vianočný príspevok aj dôchodcom s bydliskom v iných členských štátoch Európskej únie (EÚ).

Ako ďalej agentúru SITA informoval Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Slovensko tento príspevok totiž vypláca len dôchodcom žijúcim na Slovensku, čím porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z právnych predpisov EÚ.

„Podľa pravidiel Európskej únie predstavuje vianočný príspevok k dôchodku dávku v starobe, ktorú nemožno odoprieť z dôvodu, že príjemca má bydlisko v inom členskom štáte, než je štát, ktorý dôchodok poskytuje,“ upozornil Králik.

Žiadosť Európskej komisie má podobu odôvodneného stanoviska v rámci konania EÚ o porušení právnych predpisov.

„Ak Slovensko komisii do dvoch mesiacov neoznámi opatrenia, ktorými zabezpečilo súlad s týmito povinnosťami podľa práva EÚ, komisia môže podať voči Slovensku podnet na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu,“ dodal Králik.

Na vianočné príspevky majú nárok tí penzisti, ktorých dôchodok je do 60 % priemernej mzdy na Slovensku. V decembri tohto roka túto štátnu sociálnu dávku dostanú penzisti s dôchodkom do 471,6 eura. Výška tejto dávky sa určuje pre každého dôchodcu osobitne podľa stanoveného vzorca.

Pevne stanovená je pritom len maximálna suma príspevku, a to 66,39 eura. Nárok na ňu budú mať koncom tohto roka tí dôchodcovia, ktorých penzia alebo úhrn penzií je najviac v sume životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, čo je v súčasnosti 194,58 eura. Pre ostatných sa výška vianočného príspevku počíta tak, že sa od sumy 66,39 eura odpočíta desatina rozdielu medzi sumou dôchodku a životným minimom.

Vianočnú štátnu dávku vypláca Sociálna poisťovňa časti poberateľov predčasných starobných, starobných, invalidných, pozostalostných a sociálnych dôchodkov. Vianočné príspevky pre penzistov zaviedla prvá vláda Roberta Fica. Prvýkrát ich dôchodcovia s nízkou penziou dostali v decembri 2006.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia