BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Jednou z priorít daňovej správy pri kontrolách v tomto roku budú aj kontroly subjektov prenajímajúcich nehnuteľnosti. Ako na piatkovej tlačovej konferencii uviedol námestník generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR pre kontrolu daní a daňovú exekúciu Ivan Nátan, je to akýmsi logickým vyústením predchádzajúceho vývoja, kedy daňová správa opakovane informovala o povinnosti registrácie a ďalších povinnostiach pri prenájme nehnuteľností. „V tomto roku pristupujeme aj k tej represívnej časti, to znamená aj k tej kontrole,“ povedal Nátan.
Daňová správa však odhalila aj ďalšie ciele svojich daňových kontrol na tento rok. „Nechceme to mať ako daňové tajomstvo. Rozumní daňovníci môžu tieto informácie využiť aj vo svoj prospech,“ povedal generálny riaditeľ Daňového riaditeľstva SR Igor Šulaj. Ako dodal, môžu si urobiť svoju vlastnú vnútornú kontrolu a podať dodatočné daňové priznanie s polovičnými sankciami.
Kontrolóri tak budú podľa Nátana preverovať v tomto roku daňové subjekty aj z hľadiska ich ekonomickej aktivity a budú sa rušiť registrácie dane z pridanej hodnoty u spoločností, ktoré reálne aktivity nevykonávajú. „Teda ak ich jediným fungovaním je vydávanie akýchsi podvodných faktúr, alebo podávanie daňových priznaní bez toho, aby vôbec nejakú činnosť vykonávali,“ povedal námestník generálneho riaditeľa.
Daňová správa sa pri dani z pridanej hodnoty bude zameriavať aj na reálnosť obchodov medzi firmami z jednotlivých krajín Európskej únie. Podľa Nátana sú pritom kontrolóri dostatočne vybavení na to, aby dokázali zistiť, či obchod s ktoroukoľvek krajinou únie prebehol. „Pokiaľ si niekto myslí, že obchody s novými členskými krajinami, ako Rumunsko, nie sú vystopovateľné, nie je to pravda,“ tvrdí.
Kontrolóri majú v tohtoročnom pláne aj overovanie reálnosti a objektívnosti údajov uvedených v obchodnom registri. Stále sa totiž podľa Nátana objavujú prípady, kedy subjekty sídlia na neexistujúcej adrese, alebo sú ako konatelia zapísané tzv. biele kone. Kontrole sa však v tomto roku nevyhnú ani predajcovia na jednorazových spoločenských či iných akciách alebo na trhoch, kde sa daňová správa zameria na registračné pokladnice.
Daňová správa odhalila v minulom roku daňové úniky v sume 435,5 milióna eur. V roku 2008 pritom odhalené daňové úniky predstavovali 380,9 mil. eur. Ako ďalej informovali predstavitelia daňového riaditeľstva na piatkovej tlačovej konferencii, efektivita daňových kontrol dosiahla vlani 59,5 %, pričom bolo vykonaných spolu 19 820 kontrol. Najväčší podiel na celkovej sume odhalených daňových únikov je pritom na dani z pridanej hodnoty. Vlani to bolo až 304,6 mil. eur, čo oproti roku 2008 znamená nárast o 61,7 mil. eur.
SITA