BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Verejný dlh Slovenska voči hrubému domácemu produktu za posledné dva roky stúpol o vyše 13 percentuálnych bodov. Dlh verejnej správy totiž z úrovne 27,79 % výkonu ekonomiky stúpol cez 35,42 % v roku 2009 na vlaňajších 40,97 %. Spôsobili to predovšetkým vysoké deficity verejných financií z posledných dvoch rokov. Kým v roku 2009 dosiahol 7,96 % hrubého domáceho produktu, v minulom roku bol len o niečo nižší vo výške 7,90 % výkonu ekonomiky. Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, ktoré odoslal na notifikáciu do Bruselu.
Za nárastom verejných schodkov do istej miery stála hospodárska kríza, ktorá doviedla Slovensko v roku 2009 k poklesu hospodárstva. Na druhej strane však podľa analytikov za ne môže aj nečinnosť štátu. „Zlé výsledky rozpočtu za posledné dva roky zodpovedajú tomu, že kým príjmy rozpočtu počas krízy klesli, vo výdavkoch sa adekvátne škrty nerobili,“ uviedol pre agentúru SITA analytik ING Bank Eduard Hagara. Podobný názor má aj Michal Mušák zo Slovenskej sporiteľne. „Štát neurobil takmer žiadne kroky, aby schodok klesol už v roku 2009 či 2010 a so znižovaním deficitu začína až od tohto roku,“ konštatoval.
Tohtoročná konsolidácia, keď si vláda naplánovala znížiť deficit na 4,9 % hrubého domáceho produktu, tak musí byť podľa Mušáka o to výraznejšia. „Čo sa týka tohto roku, nateraz nevidím známky, že by sa deficit výraznejšie odchyľoval od plánu, na hodnotenie celého roka je však zatiaľ priskoro,“ uviedol. Ako doplnila analytička Slovenskej sporiteľne Eva Sadovská, konsolidačné plány vlády by mohol narušiť pomalší ekonomický rast, avšak v tomto prípade zatiaľ prevláda mierny optimizmus. „Predpokladáme, že našej ekonomike sa v tomto roku dariť bude a to vďaka pokračujúcemu zahraničnému dopytu. Možné riziká vidíme v slabšom čerpaní eurofondov, či nenaplnení očakávaných daňových príjmov,“ konštatuje Sadovská.
Podľa súčasného vedenia rezortu financií sú vysoké schodky v predchádzajúcich dvoch rokoch však výsledkom „nezodpovednej rozpočtovej politiky bývalej vlády“. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva Martin Jaroš, súčasná vláda nasadila výrazné ozdravné tempo. „No napriek plánovanému zníženiu deficitu pod 5 % hrubého domáceho produktu v tomto roku bude treba v úsilí pokračovať v ďalších rokoch, kde je ambícia šetriť najmä úsporami výdavkov a zefektívňovaním fungovania verejného sektora,“ dodal Jaroš.
Vládny kabinet Ivety Radičovej si pritom dal za cieľ postupne znížiť deficit verejných financií pod maastrichtské 3 % hrubého domáceho produktu do roku 2013. Prvým krokom má byť stlačenie schodku pod 5 % už v tomto roku. Ani to však nezabráni ďalšiemu rastu dlhu verejnej správy, ktorý by mal v tomto roku podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom SR stúpnuť v pomere k hrubému domácemu produktu na vyše 44 %. Mierny rast sa podľa rozpočtu verejnej správy na roky 2011 až 2013 očakáva aj v budúcom roku, prvý pokles verejného dlhu v pomere k výkonu ekonomiky vláda očakáva až v roku 2013.