Venezuela pochovala Huga Cháveza, Ahmadínedžád plakal

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pohreb Huga Cháveza
Zľava: Bieloruský prezident Alexander Lukašenko a iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád počas poslednej rozlúčky s venezuelským prezidentom Hugom Chávezom. Foto: SITA/AP

CARACAS 8. marca (WEBNOVINY) – Desiatky svetových lídrov sa v piatok posledný raz rozlúčili so zosnulým prezidentom Venezuely Hugom Chávezom, ktorý v utorok podľahol rakovine.

Pohreb sa začal napoludnie tamojšieho času národnou hymnou, ktorú zahral symfonický orchester.

Viceprezident Nicolas Maduro následne za potlesku prítomných položil na vrch rakvy obalenej štátnou vlajkou repliku zlatého meča patriaceho juhoamerickému osloboditeľovi Simonovi Bolívarovi.

Pri Chávezových obľúbených piesňach sa sĺz nezdržal ani prítomný prezident Mahmúd Ahmadínedžád či vedľa neho sediaci bieloruský líder Alexander Lukašenko.

Na pohrebe nechýbali ani prezidenti okolitých krajín, ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, americký herec Sean Penn či jeho krajan, kontroverzný reverend Jesse Jackson.

Obrazom: Venezuela pochováva Huga Cháveza

Pohreb Huga Cháveza
Zastupujúci venezuelský prezident Nicolas Maduro (vľavo), prezident Nikaraguy Daniel Ortega (tretí zľava) a jeho žena Rosa Murillová (druhá zľava) pri rakve, v ktorej leží zosnulý Hugo Chávez. Foto: SITA/AP

Pohreb Huga Cháveza
Zľava: Zastupujúci venezuelský prezident Nicolas Maduro, peruánsky prezident Ollanta Humala spoločne so svojou manželkou Nadine Herediaovou a dcéra Huga Cháveza Rosa, Virginia Chávezová, pri rakve, v ktorej je telo jeho zosnulého otca. Foto: SITA/AP
Pohreb Huga Cháveza
Haitský prezident Michel Martelly (druhý zľava) s premiérom Haiti Laurentom Lamotheom (vľavo) pri rakve s teľom Huga Cháveza. Foto: SITA/AP
Pohreb Huga Cháveza
Zľava: Venezuelský zastupujúci prezident Nicolas Maduro, ekvádorský prezident Rafael Correa s manželkou Anne Malherbeovou pri rakve, v ktorej leží Hugo Chávez. Foto: SITA/AP
Pohreb Huga Cháveza
Ekvádorský prezident Rafael Correa spoločne s jeho ženou Anne Malherbeovou pri rakve, v ktorej leží Hugo Chávez. Foto: SITA/AP

Rakvu so zosnulým venezuelským prezidentom ešte v stredu večer vystavili v sídle vojenskej akadémie v hlavnom meste Caracas, kam sa s ním prišla rozlúčiť najbližšia rodina, bývalí spolupracovníci, ale aj prezidenti Argentíny, Bolívie a Uruguaja. Chávezovo mŕtve telo si už pozreli viac ako dva milióny obyvateľov. Po pohrebe ho zabalzamujú a vystavia na ďalších sedem dní vo vojenskom múzeu.

Pohreb Huga Cháveza
Foto: SITA/AP

Chávez v utorok vo veku 58 rokov prehral svoj boj s rakovinou. Vo Venezuele vyhlásili týždňový štátny smútok, pričom tento krok nasledovala aj spriatelená Kuba na čele s Chávezovým spojencom Raúlom Castrom. Nové voľby musia zorganizovať do 30 dní, ich termín ale zatiaľ ešte nestanovili. V súboji o najvyšší post by sa mali stretnúť Maduro s opozičným lídrom Henriquem Caprilesom, ktorého Chávez v októbri porazil. Dočasným prezidentom Venezuely dovtedy bude Maduro. Opozícia už avizovala, že jeho piatkovú inauguráciu bude bojkotovať.

Obrazom: Najzaujímavejšie momenty zo života Huga Cháveza

Hugo Chávez
Sprava: Venezuelský prezident Hugo Chávez so svojim bratom na nedatovanej archívnej snímke vo venezuelskom meste Barinas. Foto: SITA/AP

Hugo Chávez
Venezuelský prezident Hugo Chávez na nedatovanej rodinnej fotografii vo venezuelskom meste Barinas. Foto: SITA/AP
Hugo Chávez
Venezuelský prezident Hugo Chávez na archívnej snímke z marca 1971 počas jeho prijatia na vojenskú akadémiu v Caracase. Foto: SITA/AP
Hugo Chávez
Venezuelský prezident Hugo Chávez na nedatovanej archívnej snímke pózuje vo väznici Yare II. neďaleko Caracasu. Foto: SITA/AP
Hugo Chávez
Venezuelský prezident Hugo Chávez na nedatovanej archívnej snímke počas folklórnej slávnosti na vojenskej akadémii v Caracase. Foto: SITA/AP

Pohreb Huga Cháveza
Foto: SITA/AP

Najmasovejšie pohreby v moderných svetových dejinách

Severná a Južná Amerika:

Pohreb argentínskej prvej dámy Evy Perónovej známej pod prezývkou Evita, ktorá v roku 1952 zomrela ako 33-ročná na rakovinu, trval 16 dní a prilákal do Buenos Aires približne dva milióny ľudí. Po úmrtí argentínskeho prezidenta Juana Peróna v roku 1974 zaplnil centrum hlavného mesta približne miliónový dav. V roku 1936 sa Argentínčania rozlúčili so spevákom Carlosom Gardelom, ktorého pohrebný sprievod meral päť kilometrov.

Vyše milióna ľudí prišlo v roku 1963 do Washingtonu, aby vzdalo poctu zavraždenému prezidentovi USA Johnovi Fitzgeraldovi Kennedymu.

Video: Pohreb Evy Perónovej

Európa:

Po úmrtí pápeža Jána Pavla II. v roku 2005 zaplnilo Vatikán a Rím vyše milióna prívržencov katolíckej viery. Ďalšie zhromaždenia sa konali v iných častiach sveta vrátane poľského Krakova, kde priamy prenos z pohrebu sledovalo približne 800-tisíc ľudí.

V roku 1997 šokovala Britániu nehoda, pri ktorej zahynula populárna princezná Diana. Pohrebný sprievod vylákal do ulíc Londýna státisíce sympatizantov.

Masové prejavy smútku sprevádzali aj úmrtia štátnikov vo východoeurópskom komunistickom bloku. Okolo rakvy sovietskeho vodcu Josifa Stalina v roku 1953 prešlo päť miliónov ľudí, zatiaľ čo počas pohrebu s ním v Moskve lúčilo vyše milióna Sovietov.

Ázia:

Pohreb Matky Terezy, svetoznámej misionárky albánskeho pôvodu, sa konal v roku 1997 v indickej Kalkate. Zúčastnilo sa na ňom vyše milióna ľudí. V roku 1948 v prítomnosti dvoch miliónov ľudí spopolnili telo vodcu indického hnutia za nezávislosť Mahátmu Gándhího. V roku 1964 sa prišlo vyše milióna Indov rozlúčiť so zosnulým premiérom Džaváharlálom Néhrúom. Rovnaká účasť bola zaznamenaná aj počas pohrebu jeho dcéry a nástupkyne Indiry Gándhíovej, ktorá zomrela o 20 rokov neskôr.

Osemsto miliónov Číňanov v roku 1976 prerušilo prácu po tom, ako sa dozvedeli o úmrtí vodcu Maa Ce-tunga, s ktorým sa neskôr v Pekingu lúčil miliónový dav.

Úmrtie severokórejského vodcu Kima Il-sunga, v zahraničí známeho aj pod menom Kim Ir-sen, v roku 1994 vyvolalo v uliciach Pchjongjangu nebývalé masové prejavy smútku. Podľa severokórejských médií trasu pohrebného sprievodu lemovali dva milióny ľudí. Situácia sa zopakovala v roku 2011, keď severokórejské vedenie oznámilo úmrtie vodcu Kima Čong-ila.

Video: Pohreb Matky Terezy

Blízky východ:

Milióny Egypťanov sa v roku 1970 prišli do Káhiry rozlúčiť so zosnulým prezidentom Gamálom Abd an-Násirom. Podľa arabských médií však metropola Egypta zažila najväčší pohreb v roku 1975, keď zomrela tamojšia slávna speváčka Umm Kulsúm. Úmrtie iránskeho ajatolláha Rúholláha Chomejního v roku 1989 vyvolalo v krajine kolektívnu hystériu. Podľa údajov tlačovej agentúry IRNA lídra islamskej revolúcie odprevádzalo až 10 miliónov Iráncov.

Zavraždenému izraelskému premiérovi Jicchakovi Rabinovi v roku 1995 vzdali poctu milióny Izraelčanov a stovky zahraničných osobností vrátane lídrov z arabského sveta.

Masové prejavy emócií sprevádzali aj pohreb palestínskeho vodcu Jásira Arafata v roku 2004, ktorého rakvu po prílete do Rámalláhu nemohli 20 minút vyložiť z vrtuľníka, keďže bol obkľúčený niekoľkotisícovým davom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander LukašenkoHugo ChávezMahmúd AhmadínedžádMao Ce-TungNicolas MaduroPrincezná DianaSean PennSergej LavrovVladimir Iľjič Lenin