Opozičným poslancom Národnej rady SR sa nepodarilo zaviesť do praxe zverejňovanie konečného žiadateľa o vydanie povolenia na výstavbu energetického zariadenia. Poslanci totiž neposunuli do druhého čítania poslaneckú novelu zákona o energetike. Poslanci Jozef Mikuš (SDKÚ-DS), Ján Hudacký (KDH), Juraj Miškov (SaS) a Gabriel Csicsai (Most) chceli novelou zákona o energetike dosiahnuť to, aby právnická osoba pri žiadaní o vydanie osvedčenia na výstavbu energetického zariadenia taxatívne uviedla konečného žiadateľa.
Ministerstvo hospodárstva SR (MH) , ktoré osvedčenie vydáva, nemá v súčasnosti zákonnú možnosť byť informované o tom, kto je v týchto prípadoch skutočným konečným žiadateľom. Zostáva teda v platnosti, že žiadateľovi, ktorým je právnická osoba, stačí uviesť iba vlastné údaje, napríklad v podobe obchodného mena. „Novelou zákona sme chceli zabezpečiť väčšiu mieru transparentnosti v súvislosti s vydávaním osvedčení na výstavbu energetického zariadenia,“ konštatovali opoziční poslanci. V minulosti sa v médiách a politických kuloároch špekulovalo najmä o možných konečných vlastníkoch slnečných elektrární, ktoré získavali osvedčenia od MH vo veľkom počte na prelome rokov 2009 až 2010.
Ministerstvo hospodárstva v tomto roku stihlo povoliť výstavbu dvoch elektrární. Ide o projekt výstavby jednej malej vodnej elektrárne a jednej geotermálnej elektrárne. Oba energetické zdroje by mali mať spolu výkon necelých osem megawattov. Osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, bez ktorého nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja, získala od rezortu hospodárstva spoločnosť Geocom Invest a Energo-Aqua. V minulom roku súhlasil rezort hospodárstva s výstavbou šiestich energetických zdrojov. Najčastejšie išlo o kombinovanú výrobu elektriny a tepla, ktorého primárnym zdrojom je zemný plyn. Celkový inštalovaný elektrický výkon spomínaných zdrojov je vyše 125 megawattov a tepelný výkon takmer 22 megawattov.