V tomto roku sa podľa ministerstva hospodárstva očakáva spotreba na úrovni 4,9 miliardy metrov kubických plynu.
Spotreba zemného plynu na Slovensku by počas najbližších piatich rokov mala stagnovať. Predpokladá to Ministerstvo hospodárstva SR. V tomto roku sa podľa ministerstva očakáva spotreba na úrovni 4,9 miliardy metrov kubických plynu. V budúcom roku by to malo byť 4,8 miliardy metrov kubických. Podobnú spotrebu očakáva rezort hospodárstva aj v roku 2020. „Na slovenskú spotrebu bude vplývať najmä celosvetový ekonomický vývoj,“ uviedlo ministerstvo v pravidelnej správe o bezpečnosti dodávok plynu na Slovensku.
Rozhodovanie firiem ovplyvňuje viacero faktorov
K celkovej spotrebe nepomôžu ani firmy, ktorým ministerstvo vydalo osvedčenie na výstavbu energetických zariadení vyrábajúcich elektrinu či teplo prostredníctvom spaľovania zemného plynu. „Samotná realizácia investičných zámerov je rozhodnutím jednotlivých spoločností, pričom rozhodovanie je v súčasnosti ovplyvnené viacerými faktormi, ako sú napríklad trhová cena elektrickej energie, či trhová cena plynu ako vstupnej komodity,“ dodal rezort hospodárstva.
Ďalšími faktormi, ktoré budú podľa ministerstva vplývať na úroveň spotreby, sú priemerná ročná teplota, ako aj pokračovanie realizácie rôznych opatrení súvisiacich s energetickou efektívnosťou ako je napríklad zatepľovania budov. „V segmente domácností bude mať na úroveň spotreby vplyv vývoj ceny plynu ako aj dostupnosť alternatívnych palív. Pozitívnu úlohu v oblasti cien môže zohrať konkurencia jednotlivých dodávateľov plynu pôsobiacich na trhu,“ doplnil rezort hospodárstva.
Spotrebu ovplyvnila mierna zima
Spotreba zemného plynu na Slovensku dosiahla v minulom roku takmer 4,3 miliardy metrov kubických. „Na celkovú spotrebu plynu mal vplyv najmä charakter zimy, ktorá sa zaradila medzi doteraz najteplejšie,“ upozornil rezort hospodárstva. V roku 2013 sa pritom na Slovensku spotrebovalo takmer 5,1 miliardy metrov kubických plynu. Napríklad v roku 2008, ešte pred vypuknutím hospodárskej krízy, bola spotreba plynu na Slovensku na úrovni 5,9 miliardy metrov kubických.