Koho konkrétne policajti obvinili pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom, zatiaľ nie je známe. Isté je iba to, že má ísť o zástupcov štatutárnych orgánov Vodohospodárskej výstavby z obdobia pred privatizáciou Slovenských elektrární.
Slovenské elektrárne sú za ostatné dva roky ťažko skúšaný podnik. Museli prežiť veľa úskalia. Od problémov s dostavbou Atómovej elektrárne Mochovce, cez odobratie Vodnej elektrárne Gabčíkovo štátom, až po inšpekciu Najvyššieho kontrolného úradu SR či po policajné vyšetrovanie. Práve v júli minulého roka zaujala laickú, ako aj odbornú verejnosť policajná razia v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. Policajti mali podozrenie, že v elektrárňach sa diali v minulosti nekalé praktiky, najmä pri nakladaní s majetkom podniku. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, naďalej v tejto veci prebieha prípravné konanie.
Zvlášť závažný zločin
Policajti už vzniesli prvé obvinenia voči viacerým osobám. „V jednom prípade je vznesené obvinenie piatim osobám pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom,“ dodala Baloghová. Policajti vedú trestné stíhanie ešte v jednom prípade. Ide o zločin skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie. „V danej veci doposiaľ nebolo vznesené obvinenie konkrétnej osobe,“ doplnila Baloghová.
Aj Taliani či len Slováci?
Koho konkrétne policajti obvinili pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom, zatiaľ nie je známe. „Ide o zástupcov štatutárnych orgánov Vodohospodárskej výstavby z obdobia pred privatizáciou Slovenských elektrární,“ dodala Baloghová s tým, že vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie v súčasnosti nie je možné poskytnúť ďalšie informácie. Talianska spoločnosť Enel, ktorá vlastní 66-percentný podiel Slovenských elektrární, je presvedčená, že policajné vyšetrovanie nesúvisí s jej činnosťou v podniku. Vyšetrovanie sa má aj podľa nej dotýkať obdobia pred vstupom Enelu do Slovenských elektrární, čo mali potvrdzovať aj úradné dokumenty, ktoré policajti elektrárňam predložili.
Elektrárne o obvineniach nevedia
Slovenské elektrárne o žiadnych obvineniach svojich manažérov neboli zatiaľ informovaní. „Vieme o prebiehajúcom vyšetrovaní a poskytujeme polícii plnú súčinnosť a všetky informácie. Vždy sme konali plne transparentne, v súlade s platnými právnymi normami a nariadeniami,“ reagovala hovorkyňa elektrární Janka Burdová.
Dvakrát na návšteve
Policajti navštívili Slovenské elektrárne dvakrát. Prvýkrát uskutočnili raziu v júli minulého roka. Táto policajná razia bola podľa samotných policajtov súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. V tejto súvislosti policajti zaisťovali v podniku listinné a iné dôkazy. Druhýkrát prišli policajti po ďalšie dôkazy v decembri minulého roka. Tento policajný zásah mal nadväzovať na júlovú raziu a mal sa týkať Vodnej elektrárne Gabčíkovo.