Spojené štáty americké predbehnú Saudskú Arábiu a Rusko a stanú sa v roku 2015 najväčším producentom ropy na svete. Informuje o tom v utorok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) vo svojej najnovšej prognóze o globálnom energetickom trhu. Washington sa tak priblíži k energetickej sebestačnosti a zníži svoju závislosť od dodávok Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Do roku 2020 však budú ropné polia v Texase a Severnej Dakote takmer vyčerpané a Blízky východ si udrží svoju dominanciu, predovšetkým ako dodávateľ pre Áziu, uvádza ďalej IEA. Pokles produkcie ropy v USA zvrátila ťažba čierneho zlata z bridlíc.
Ceny ropy budú podľa IEA ďalej rásť. Urýchli sa tiež ťažba z nekonvenčných zdrojov ako ľahkej ropy v USA, ropných pieskov v Kanade a ťažba z veľkých hĺbok v Brazílii. Priemerná cena dovážanej ropy členov IEA vzrastie do roku 2035 v cenách roku 2012 na 128 USD za barel, čo je o 3 USD za barel viac ako agentúra uvádzala v predchádzajúcej prognóze. V nominálnom vyjadrení sa cena zvýši na 216 USD za barel. Podľa IEA je nepravdepodobné, že by sa iným krajinám podarilo napodobniť úspech USA pri ťažbe ropy z bridlíc.
Rastúca produkcia ropy v USA v súčasnosti pomáha naplniť rastúci dopyt, ktorý podľa prognózy agentúry v roku 2035 dosiahne 101 mil. barelov denne, čo je nárast oproti roku 2011, kedy to bolo 86,7 mil. barelov denne. „Ropa z bridlíc je veľmi dobrá správa pre USA a pre svet. Dopyt je však v Ázii,“ povedal hlavný ekonóm IEA Fatih Birol.