Z vyhlásení Rusov o obchádzaní Ukrajiny pri dodávkach plynu do Európy netreba robiť paniku. Vyhlásenia ruskej strany obsahujúce slová Ukrajina a plyn sú v dnešnej dobe len a len pokusom akéhosi vydierania či odvety za sankcie a nie reálneho zmýšľania o danej téme.
V súčasnosti stále pre život dôležité komodity ako ropa či zemný plyn budú zrejme ešte nejaký čas dôležitou súčasťou v boji o svetovú moc. Nič prekvapujúce, skôr smutné. Hlavne pri plyne ide o smutný príbeh. Tak pohodlný a medzi svojimi konkurentmi vcelku čistý zdroj si to nezaslúži. Aj minulý týždeň sa plyn použil v rámci geopolitického boja. Rusi, ktorí sú pre Ukrajinu sankcionovaní zo všetkých strán, odkázali Európe, nech si stavajú iné plynovody. Onedlho totiž nebudú môcť počítať s dodávkami plynu cez Ukrajinu, ktorá podľa nich nie je spoľahlivým partnerom. Slovensko tak bolo chtiac-nechtiac vtiahnuté do spomínaného boja. Zastavením dodávok plynu do Európy cez Ukrajinu by totiž zakrvácala aj štátna kasa. Pološtátny prepravca plynu, ktorý posúva ruský plyn z Ukrajiny ďalej na západ, by totiž prišiel o desiatky miliónov eur v podobe transakčných poplatkov.
Z postoja Rusov však paniku robiť netreba. Ich silné slová o obchádzaní Ukrajiny nebude až tak jednoduché realizovať. Rusi sú a aj budú závislí na dovoze plynu do Európy, keďže ani im peniaze nesmrdia. A dovážať plyn cez Turecko (Rusi vlani dodali do Turecka a do Európy viac ako 140 miliárd metrov kubických plynu) prostredníctvom neexistujúcich plynovodov a potrebných plynových zariadení je predsa nad sily aj tak silnej krajiny ako bezpochyby Rusko je, aj keď v súčasnosti pre sankcie krváca.
Paniku teda netreba robiť ani na Slovensku. A to nie preto, že náš premiér vyhlásil, že Slovensko zostane naďalej významnou tranzitnou krajinou. Ale hlavne preto, že vyhlásenia ruskej strany obsahujúce slová Ukrajina a plyn sú v dnešnej dobe len a len pokusom akéhosi vydierania či odvety za sankcie a nie reálneho zmýšľania o danej téme. A na dôvažok, slovenský prepravca plynu nezaspal na vavrínoch a pre istotu už pracuje na plynovode, ktorým by vedel svojim európskym zákazníkom doviesť ruský plyn aj z Turecka.
Klesne cena plynu?
Národná banka Slovenska prišla minulý týždeň so zaujímavou informáciou. Jej analytici vypočítali, že plyn by mohol pre slovenské domácnosti zlacnieť počas tohto roka o ďalších sedem percent. Na vine má byť lacná ropa vo svete. Dobrá správa pre slovenské domácnosti, ale nielen pre nich. Určite je to dobrá správa aj pre nášho premiéra. Ten totiž ešte v minulom roku sľúbil svojmu ľudu, že plyn klesne v tomto a v budúcom roku v súhrne o dvojciferné číslo. Po tom, ako regulačný úrad rozhodol, že od začiatku tohto roka pôjdu ceny plynu pre domácnosti dole v priemere len o 1,14 %, sa mu jeho sen začal pomaly rozplývať. Svetové ceny ropy však zdá sa vrátili premiérov sľub v čase predvolebného boja znova do hry. Teraz sa už musí náš líder iba modliť, aby poslúchalo aj euro. Kurz eura voči doláru, ktorý v súčasnosti nie je priaznivý, má totiž tiež čo povedať do koncovej ceny plynu.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.