Transanatolský plynovod povedie plyn z Azerbajdžanu na západ
Turecko začalo s projektom Transanatolského plynovodu (TANAP), ktorý by mal viesť plyn z Azerbajdžanu na západ. To by mohlo pomôcť Európe znížiť závislosť od energií z Ruska. V polovici roku 2018 by malo byť možné prostredníctvom plynovodu TANAP prepraviť 16 mld. metrov kubických plynu ročne z poľa Shah Deniz II v Kaspickom mori. Plynovod dlhý 1 850 kilometrov povedie cez hranice Turecka s Gruzínskom do Grécka a je kľúčový pre ambíciu Turecka znížiť závislosť na ruskom plyne.
Turecko minulý rok zvýšilo svoj podiel v celom projekte na 30 %. Azerbajdžanská štátna firma SOCAR kontroluje balík v hodnote 58 %. Zvyšných 12 % má vo vlastníctve BP. „Plánujeme urobiť z Turecka energetický distribučný uzol regiónu,“ povedal turecký prezident Tayyip Erdogan. „TANAP má špeciálny význam vzhľadom na svoju trasu a svoj cieľ. Nie je to alternatívny projekt k iným, rovnako neexistuje alternatíva k nemu,“ doplnil.
Rusko sa v decembri vzdalo plánov na vybudovanie plynovodu Južný prúd. Tento plynovod mal privádzať ruský plyn popod Čierne more do Bulharska. Moskva chce na alternatívnom riešení spolupracovať práve s Tureckom. V pondelok podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič vyhlásil, že akékoľvek rozhodnutie súvisiace s výstavbou plynovodu na prepravu ruského plynu cez Turecko by sa malo urobiť po konzultácii s EÚ a nemalo by porušovať už existujúce právne záväzky. Zároveň vyjadril pochybnosti v súvislosti s výmenou existujúcich trás cez Ukrajinu za Turecký prúd. Šefčovič uviedol, že doposiaľ nie sú známe detaily ruského návrhu.