Štátna tepláreň prehrala miliónový súdny spor. Teplo dodajú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Ilustračné foto pixabay.com

Bratislavská teplárenská bude musieť definitívne zaplatiť firme Paroplyn Holdings Limited, ktorá patrí do portfólia finančnej skupiny Penta, minimálne 28,7 miliónov eur.

Trinásťročný spor medzi Bratislavskou teplárenskou a firmou Paroplyn Holdings Limited, ktorá patrí do portfólia finančnej skupiny Penta, sa blíži ku koncu. Najvyšší súd SR už doručil štátom ovládanej teplárni svoje rozhodnutia o zamietnutí mimoriadnych dovolaní, ktoré podali na súd tak generálny prokurátor, ako aj samotná tepláreň. Doručením sa stali právoplatnými. Štátnu tepláreň tak čaká nemilá povinnosť. Podľa rozhodnutí súdov bude totiž musieť za neodobraté teplo z bratislavského Paroplynového cyklu zaplatiť firme Paroplyn Holdings Limited registrovanej na Cypre minimálne 28,7 milióna eur.

Nezvratná situácia

Bratislavská tepláreň už nemá ďalšie možnosti, ako zvrátiť tento súdny spor vo svoj prospech. „Proti rozhodnutiam Najvyššieho súdu SR už nie je prípustný opravný prostriedok,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Bratislavskej teplárenskej Jarmila Galandáková. Štátna tepláreň tak teraz bude hľadať spôsob ako spomínanú sumu zaplatiť, tak aby to v žiadnom prípade nepocítili jej zákazníci. „Realizovali sme už pracovné stretnutia s akcionárom

spoločnosti, čiže Fondom národného majetku SR za účelom stanovenia postupu, alternatív a možností riešenia dopadov z vyššie uvedených rozhodnutí,“ dodala Galandáková. O situácii informovali aj zástupcov Ministerstva hospodárstva SR.

Dohoda o splátkovom kalendári

Asi najdôležitejšie rokovania čakajú bratislavskú tepláreň so zástupcami spoločnosti Paroplyn Holdings Limited respektíve skupiny Penta. Podľa Galandákovej sa takéto stretnutie za účelom dohodnutia postupu splatenia pohľadávky už uskutočnilo. Penta je ochotná sa na splácaní pohľadávky dohodnúť. „Keďže sme už v minulosti prejavili vôľu dohodnúť sa s Bratislavskou teplárenskou, aj teraz spoločnosti ponúkneme možnosť splátkového kalendára či pomoc pri sprostredkovaní bankového financovania záväzku spoločnosti,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk PR Špecialista Penty Gabriel Tóth.

Dodávky tepla nie sú ohrozené

Bratislavská teplárenská zabezpečuje dodávku tepla do rôznych objektov a nielen do domácností v bratislavských mestských častiach Staré Mesto, Nové Mesto, Ružinov, Dúbravka a Karlova Ves. Vyše 28-miliónová pohľadávka by podľa Galandákovej nemala v žiadnom prípade ohroziť dodávky tepla v hlavnom meste. „Budeme schopní dodávať dohodnuté množstvá tepla v požadovanej kvalite a čase,“ uviedla Galandáková. Problémy nechce robiť ani samotná skupina Penta. „Preferujeme také riešenie, ktoré neohrozí fungovanie Bratislavskej teplárenskej a dodávky tepla domácnostiam,“ uzavrel Tóth.

Zmluva z minulého tisícročia

Zmluvu o povinnom odbere tepla podpísali v roku 1999 spoločnosti Západoslovenské energetické závody a Paroplynový cyklus. Pätnásťročná zmluva mala garantovať schopnosť splácať poskytnutý úver na výstavbu paroplynu od Európskej investičnej banky vo výške 51 miliónov eur. Zmluva sa podpísala na princípe „take or pay“. Čiže Západoslovenské energetické závody museli platiť za dohodnuté množstvo tepla, aj keď ho od bratislavského paroplynu neodobrali. Spoločnosť Bratislavská teplárenská zdedila zmluvu po tom, čo sa Západoslovenské energetické závody rozdelili na tri akciové spoločnosti – Bratislavská teplárenská, Trnavská teplárenská a Západoslovenská energetika. Penta získala bratislavský Paroplynový cyklus v privatizácii v roku 2004. Penta sa síce začiatkom minulého roka rozhodla predať bratislavský paroplynový cyklus spoločnosti EI Group, patriacej do skupiny Istroenergo International, ale pohľadávku, ktorá pochádza z predmetného súdneho sporu, si ponechala.

Mali platiť, aj keď neodoberali

Bratislavským teplárom sa zmluva nepozdávala od samého začiatku. Hlavným argumentom bratislavskej teplárne proti spomínanej zmluve bola klesajúca spotreba tepla z roka na rok, keďže zákazníci začali vo veľkom praktizovať úsporné opatrenia, ako napríklad zatepľovanie. Podľa spoločnosti Penta kontrakty „take or pay“ sú štandardné kontrakty v energetike, kde si odberateľ rezervuje určitú kapacitu, pričom následne za túto kapacitu platí bez ohľadu na to, či zmluvné množstvo fyzicky odoberie alebo nie. Dôvodom takéhoto kontraktu v prípade bratislavského paroplynu mal byť navyše fakt, že paroplynový cyklus nemal možnosť ponúknuť teplo vyrobené pre Bratislavskú teplárenskú iným zákazníkom, ktorých monopolne obsluhuje v príslušných bratislavských lokalitách práve bratislavská tepláreň.

Upravili zmluvu

Zmluvu z roku 1999 modifikovali Penta a Bratislavská teplárenská v auguste 2006. Medzi spoločnosťami bola na roky 2006 až 2013 uzatvorená nová zmluva, ktorej plnenie a platnosť podľa Penty nebola žiadnou zo zmluvných strán spochybnená. Spory zmluvných strán o poplatky za neodber, ktoré začali neplatením faktúr v roku 2000, však neboli vyriešené. Bratislavská teplárenská odmietla zaplatiť žalovanú sumu a tak došlo postupne k nárastu dlžnej sumy až na súčasnú sumu.

Súdny kolotoč

Bratislavskej teplárenskej sa najprv na súdoch darilo. V roku 2005 jej síce prvostupňový súd uložil povinnosť zaplatiť bratislavskému paroplynu žalovanú sumu vo výške viac ako 9 miliónov eur, odvolací druhostupňový súd mal však iný názor a v roku 2006 žalobný návrh paroplynu zamietol. Následne aj Najvyšší súd SR zamietol dovolanie žalobcu, teda spoločnosti Paroplynový cyklus. Tá sa však obrátila na Ústavný súd SR, ktorý konštatoval porušenie jej základných ústavných práv. Súdy potom zrušili svoje predchádzajúce rozhodnutia a v roku 2011 vyhlásili prvostupňový rozsudok v neprospech Bratislavskej teplárenskej. Tá následne prehrala spor aj na druhostupňovom odvolacom súde. Teplárenská spoločnosť sa bránila podaním dovolania na Najvyšší súd SR, ktorý ako súd dovolací v tejto veci rozhodol tak, že rozsudok odvolacieho súdu z roku 2012 v napadnutej časti zrušil a vec vrátil krajskému súdu na ďalšie konanie. Ten nakoniec rozhodol v neprospech Bratislavskej teplárenskej.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Bratislavská teplárenskáPenta