Komplexné informácie o plánovanej jadrovej elektrárni v regióne Jaslovských Bohuníc požadujú od vlády starostovia a primátori z tejto lokality. Zároveň chcú, aby sa všetky obce v pásme ohrozenia jadrovým zariadením mohli vyjadriť k jej výstavbe a aby sa stali aj účastníkmi stavebného konania. Stanovisko s požiadavkami adresovanými vláde prijali na štvrtkovom sneme Združenia miest a obcí (ZMO) regiónu Jaslovské Bohunice, ktorý sa konal v Maduniciach. Starostovia o novom jadrovom zdroji oficiálne informácie nemajú, aj keď Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) už vykupuje pre elektráreň pozemky.
Predstavitelia samospráv trvajú aj na prijatí zákona o poplatkoch za rádioaktívny odpad a vyhoreté jadrové palivo. Za uložené rádioaktívne odpady, na rozdiel od bežných odpadov, obce momentálne nedostávajú nič. Starostovia dlhodobo požadujú aj prijatie zákona, ktorý by riešil zodpovednosť za škody spôsobené haváriou jadrového zariadenia. Oblasť ohrozenia tvorí aktuálne územie v okruhu 21 kilometrov od jaslovskobohunicej elektrárne V-2, žije v nej približne 280-tisíc ľudí. V súčasnosti prevádzkovateľ jadrovej elektrárne podľa ZMO zodpovedá za škody len do výšky 75 miliónov eur.
Za nového predsedu ZMO Jaslovské Bohunice na sneme zvolili delegáti primátora Piešťan Rema Cicutta. Združenie, ktoré má 161 členských miest a obcí, bolo od leta minulého roku bez predsedu, pretože vtedajšia predsedníčka Alena Jelušová sa pre rozdielne názory na plánovaný sklad rádioaktívnych odpadov v Jaslovských Bohuniciach vzdala funkcie. Táto investícia výrazne rezonovala aj na štvrtkovom sneme, starostovia nemajú na ňu rovnaký názor. Na sneme sa pokúsil vystúpiť aj bývalý predseda združenia Peter Ryška, starostovia mu to však neumožnili.
Spoločnosť JESS, ktorá má zabezpečiť výstavbu nového jadrového zdroja, už prostredníctvom dcérskej spoločnosti JESS Invest vykupuje pozemky pod novú jadrovú elektráreň. Za hektár ornej pôdy platí 100-tisíc eur, len v katastri Radošoviec má aktuálne vykúpených viac ako tridsať hektárov. Ešte v tomto roku má začať proces posudzovania vplyvov elektrárne na životné prostredie. Podľa štúdie realizovateľnosti reálne spustenie novej jadrovej elektrárne do skúšobnej prevádzky je po roku 2025. Nová jadrová elektráreň môže mať výkon až 2 400 megawattov. Podľa pôvodných plánov má jej výstavba stáť od 4 do 6 mld. eur.