Slovenskí motoristi stále tankujú lacnejšie ako vlani v takomto období. Ako uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, benzíny si medziročne odpisujú 15 až 16 percent a nafta až 22 percent. Ani analytička Glasová však nevylúčila zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach.
Všetko bude záležať hlavne od vývoja svetových cien ropy. Ak si ropa udrží rastúci trend nad 80-dolárovou hladinou, tak budeme ďalej svedkami zdražovania aj na našich čerpacích staniciach.
„Ak ale ropa opäť klesne pod 80 amerických dolárov za barel, tak ceny benzínov zamieria smerom nadol,“ podotkla Glasová, podľa ktorej na ropnom trhu bude naďalej miešať karty hlavne nálada investorov týkajúca sa vývoja dopytu po rope a obavy zo spomalenia európskej, americkej aj čínskej ekonomiky.
Najvýraznejšie sa zvýšili ceny nafty
Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR za 28. týždeň 2023 sa liter 95-oktánového benzínu predával za priemernú cenu 1,587 eura. V týždňovom porovnaní sa tak jeho cena citeľnejšie zvýšila o 1,3 percenta.
Ako sa budú vyvíjať ceny benzínov a nafty? Situáciu môže zamiešať nálada investorov
Liter 98-oktánového benzínu taktiež zdražel, a to o percento a dosiahol priemernú úroveň 1,778 eura. Najvýraznejšie sa zvýšili ceny nafty, ktoré si pripísali až 3,2 percenta na úroveň 1,474 eura za liter.
Rast čínskej ekonomiky
Zhruba od konca mája až po začiatok júla sa ceny ropy Brent hýbali v rozpätí 72 až 77 dolárov za barel. Následne ale začali postupne rásť a ostatné dva týždne sa hýbu od 77 po 82 dolárov za barel.
V úvode predchádzajúceho týždňa na ropný trh vplýval podľa Glasovej slabší ako očakávaný rast čínskej ekonomiky, čo vyvolávalo obavy z nižšieho dopytu po rope. Čína je totiž jedným z najväčších spotrebiteľov tejto komodity na svete. To tlačilo ceny ropy nadol. Následne sa pridali aj obavy z toho, či inflácia v USA klesá dostatočne rýchlo.
„V závere minulého týždňa ale začali ceny ropy rásť, keďže čínska vláda oznámila, že podnikané kroky na zlepšenie spotreby a kúpnej sily obyvateľov,“ uzavrela Glasová.