Odborníci z Walesu pracujú na využití splaškových odpadových vôd na výrobu vodíkového paliva s nulovými emisiami. V rámci procesu premenia odpad bohatý na bioplyn na vodíkové palivo, ktoré môžu využiť automobily.
Štátna energetická agentúra chce všetky dostupné peniaze investovať do vodíka
Splaškový kal je vedľajší produkt, ktorý vzniká pri čistení odpadových vôd, keď sa produkujú tuhé splašky bohaté na mikróby. Bioplyn produkujú baktérie rozkladajúce splaškové kaly vo veľkých nádržiach a premieňajú ich na biosolidy a bioplyn.
Ochrana životného prostredia
Za novinkou stojí firma Welsh Water, ktorá dodáva pitnú vodu a zabezpečuje služby súvisiace s odpadovými vodami takmer v celom Walese a častiach západného Anglicka.
S novou technológiou jej pomáhajú aj spoločnosť Costain a miestne úrady v južnom Walese. Veria, že ju využijú na získanie paliva pre všetky vozidlá na vodíkový pohon, ktoré využíva spoločnosť Welsh Water. Ušetrili by tak deväťtisíc ton uhlíka uvoľneného do životného prostredia.
Zelená energia zažíva v čase pandémie rekordný nárast kapacít
V rámci projektu, ktorý podporila agentúra Innovate UK sumou 60-tisíc libier, sa zamerajú aj na dopyt po vozidlách na vodíkový pohon, najmä po vozidlách na zber komunálneho odpadu, nákladných autách a autobusoch.
Solárny projekt
Welsh Water takisto rozbehla tri solárne projekty v oblastiach Pembrokeshire, Swansea a Cwmbran. Očakávajú, že tak ušetria 311 ton emisií oxidu uhličitého za rok a dodajú energiu 300 domácnostiam.
Zástupca spoločnosti Tony Harrington vyhlásil, že využitie obnoviteľnej energie pomôže stať sa firme uhlíkovo neutrálnou. Do čela inovácií postavil práve najnovšiu technológiu súvisiacu s využitím odpadových splaškových vôd.
Cieľom spoločnosti je vyrábať si do roku 2050 všetku potrebnú energiu.