Spoločnosť SPP tvrdí, že na európskych trhoch nakupuje, keď je to výhodné. S fyzickými dodávkami plynu z Ruska problémy neeviduje.
Slovensko zvyšuje dovoz zemného plynu z Nemecka cez Českú republiku, aby si zachovalo zásoby ako ochranu pred možným narušením dodávok z Ruska. Z údajov spoločnosti Gas Storage Europe vyplýva, že čerpanie zo slovenských zásobníkov sa minulý týždeň zmenšilo a počas uplynulého víkendu sa úplne zastavilo. Obchodníci uviedli, že vyšší dovoz z Nemecka cez ČR má nahradiť čerpanie zo zásobníkov počas zimy a zachovať rezervy.
„Teraz posielame plyn na Slovensko cez Českú republiku niekoľko týždňov, keďže plyn je tam drahší ako v Nemecku,“ povedal obchodník s plynom pracujúci pre nemeckú energetickú firmu. „Keď Ukrajina minulý týždeň v piatok nezaplatila svoj najnovší účet za plyn Rusku, objednávky zo Slovenska sa v Nemecku zvýšili, keďže Slovensko, ktoré hraničí s Ukrajinou by prerušením dodávok bolo postihnuté ako prvé,“ dodal obchodník.
SPP: Sú to swapové obchody
Samotné transakcie s plynom na európskych trhoch sú však podľa Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) predovšetkým ekonomickou záležitosťou. SPP je totiž jedným z najaktívnejších obchodníkov na plynárenskom uzle v rakúskom Baumgartene a pôsobí aj na iných európskych huboch. „Naše aktivity na týchto obchodných miestach, a to aj v posledných dňoch, vychádzajú z konkrétnych obchodných príležitostí. Nakupujeme a predávame vtedy, keď je to ekonomicky výhodné,“ tvrdí hovorca SPP Peter Bednár.
Okrem toho, pri týchto obchodoch sa plyn fyzicky neprepravuje a obchodujú sa tzv. lokálne swapy. „To znamená, že SPP nenakupuje na trhoch v Nemecku za účelom dovozu na Slovensko pre potreby zdrojovania našich zákazníkov,“ dodáva Bednár.
Fyzické dodávky z Ruska sú plynulé
Fyzické dodávky plynu z Ruska pritom podľa SPP momentálne prebiehajú úplne štandardným spôsobom. Svojich zákazníkov spoločnosť ubezpečuje, že je pripravená dodávať im plyn bez akýchkoľvek obmedzení aj v prípade čiastočného, či úplného prerušenia dodávok z východu. „Dokážeme to najmä vďaka dostatočným zásobám plynu v podzemných zásobníkoch,“ konštatuje hovorca SPP.
Zdroje z prostredia energetiky hovoria, že hlavná časť plynu v Nemecku pochádza v Ruska, odkiaľ prúdi cez plynovod Severný prúd a zvyšok pochádza z Nórska a Holandska. Podľa analytikov krátkodobé prerušenie dodávok ruského plynu na Ukrajinu je pravdepodobné. Po mimoriadne miernej zime sú však európske zásoby plynu o takmer 40 % čiže o 10 mld. kubických metrov väčšie ako v rovnakom období minulého roka.