Slovensko je o krok bližšie k modulárnym reaktorom. Slovenské elektrárne spolu s partnermi uspeli v medzinárodnej súťaži v rámci projektu Phoenix a získajú grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti malých modulárnych reaktorov.
Súťaž bola otvorená pre 17 krajín strednej a východnej Európy, podporila ju vláda Spojených štátov amerických celkovou sumou 8 miliónov amerických dolárov.
Grant pre Poľsko aj Česko
Ako informovali Slovenské elektrárne, spolu so Slovenskom získali grant Česká republika a Poľsko. „Veľmi sa teším, že sme uspeli v medzinárodnej súťaži v tak veľkej konkurencii a že práve Slovensko bude miestom, kde tento dôležitý projekt naštartujeme. Podpora, ktorú sme dnes získali, je veľkou príležitosťou. Znamená, že Slovensko je o krok bližšie k výstavbe malého modulárneho reaktora. Veríme, že budovanie nových technológií, vrátane malých modulárnych reaktorov, je súčasťou riešenia našich energetických potrieb,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček.
Projekt Phoenix
Cieľom projektu Phoenix je podpora prechodu od využívania uhlia smerom k malým modulárnym reaktorom. Vďaka štúdii uskutočniteľnosti bude možné posúdiť vhodnosť malých modulárnych reaktorov v slovenských podmienkach a navrhnúť kroky potrebné k ich možnej budúcej výstavbe.
Slovensko ide do projektu malých jadrových elektrární, budú sa dať postaviť za menej peňazí a rýchlejšie (video)
„Krajiny, ktoré získali podporu v projekte Phoenix, sú priekopníkmi, ale v tomto cieli sme všetci spoločne. Otvárame dvere zdroju čistej energie, na ktorý sa môžeme spoľahnúť ak nefúka vietor, nesvieti slnko, nemáme nabité batérie,“ dodal osobitný vyslanec americkej vlády pre klímu John Kerry.
Prihláška o grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti k malým modulárnym reaktorom bola prvým krokom pri napĺňaní partnerstva zadefinovaného v memorande o spolupráci, podpísanom v júni 2023. Signatármi memoranda, ktorého cieľom je zabezpečiť podmienky pre podporu rozvoja malých modulárnych reaktorov v SR, sú Slovenské elektrárne, Ministerstvo hospodárstva SR, U. S. Steel Košice, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, VUJE, Úrad jadrového dozoru a Slovenská technická univerzita v Bratislave.
„Priama elektrifikácia bude dôležitou súčasťou dekarbonizácie nášho priemyslu, dopravy, prepravy i tepelného hospodárstva. Dopyt po elektrine na Slovensku tak v najbližších desaťročiach výrazne porastie a budeme potrebovať nové zdroje na jej výrobu. Jadrová technológia a zvlášť malé modulárne reaktory budú pre postupnú a rozumnú energetickú transformáciu našej krajiny a jej hospodárstva kľúčové,“ povedal minister hospodárstva Peter Dovhun.
Najvhodnejšie lokality pre budúcu výstavbu
Signatári v prihláške do projektu Phoenix navrhli na bližšie posúdenie v rámci štúdie realizovateľnosti päť slovenských lokalít, konkrétne areály existujúcich jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce, areály tepelných elektrární Nováky a Vojany a areál východoslovenskej oceliarne U.S. Steel.
Štúdia realizovateľnosti posúdi viaceré aspekty a vyberie najvhodnejšie lokality pre prípadnú budúcu výstavbu malých modulárnych reaktorov.
Spojené štáty sú pripravené požičať Varšave štyri miliardy dolárov na rozvoj jadrovej energie
Malé modulárne reaktory predstavujú stabilnú a bezuhlíkovú alternatívu k výrobe elektriny z uhlia. Sú bezpečné a zároveň ich využitie flexibilnejšie ako dnes používané veľké jadrové reaktory. Majú taktiež výhodu v tom, že ich systémy a komponenty môžu byť vyrobené a zmontované po celkoch v továrni a takto prepravené na miesto inštalácie.
Štúdia realizovateľnosti bližšie posúdi vhodné typy malých modulárnych reaktorov z pohľadu potrieb slovenskej energetiky a aspektov navrhovaných lokalít. V rámci štúdie budú analyzované náklady na výstavbu a prevádzku malého modulárneho reaktora a bude pripravený celkový harmonogramu povoľovacieho procesu a výstavby.