Slovenské domácnosti zostali v energetike konzervatívne. Svojho dodávateľa elektriny či plynu za uplynulých päť rokov menili len veľmi sporadicky.
Trh s energiami
Zostávajú verní takzvaným tradičným a najväčším dodávateľom energií, ako sú ZSE Energia, Stredoslovenská energetika, Východoslovenská energetika či Slovenský plynárenský priemysel.
Na posúdenie úrovne liberalizácie trhu s energiami sa používa percentuálny koeficient, takzvaný switching, ktorý vyjadruje pomer počtu odberných miest so zmenou dodávateľa plynu alebo elektriny k celkovému počtu odberných miest.
Hlavným zdrojom v EÚ bola obnoviteľná energia, v jednej krajine má 100-percentný podiel
Ako vyplýva z údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), v uplynulom regulačnom období (od roku 2017 do 2022) sa pri dodávkach plynu switching v kategórii domácnosti pohyboval na úrovni od vyše 4 % v roku 2021 do 1,4 % v minulom roku.
Switching
Pri dodávkach elektriny bol switching počas uplynulého regulačného obdobia najvyšší v roku 2021, a to 5,1 %. Vlani sa switching pri dodávkach elektriny v kategórii domácnosti pohyboval už len na úrovni 0,8 %.
Najväčší podiel na trhu s dodávkami elektriny pre domácnosti si udržala počas celého päťročného piateho regulačného obdobia spoločnosť ZSE Energia s trhovým podielom okolo 38 %.
Regulačné obdobie
Druhým najväčším dodávateľom bola na začiatku regulačného obdobia a zostala spoločnosť Stredoslovenská energetika s podielom 27 %.
Parlament zrýchlene schválil finančnú pomoc samosprávam s vysokými cenami energií, od štátu dostanú 244 miliónov eur
Prvú štvorku uzatvára Východoslovenská energetika, ktorá vykázala podiel 21 % a Slovenský plynárenský priemysel s 11-percentným podielom.
Na trhu s dodávkami plynu pre domácnosti celých päť rokov počas uplynulého regulačného obdobia kraľoval štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) s trhovým podielom 67 %.
Za ním nasleduje Východoslovenská energetika s podielom 17 %. Prvú trojku uzatvára ZSE Energia s 10-percentným podielom.