Progresívne Slovensko (PS) sa mýli pri kritike kauzy zastavenia dodávok ropy od ruského Lukoilu. Je o tom presvedčený bývalý minister hospodárstva a energetický analytik Karel Hirman.
Podľa neho, pri kritike Transpetrolu sú predstavitelia z PS dosť mimo a mali by sa najskôr zamyslieť nad svojou “zelenou“ politikou v EÚ.
Ako uviedol na sociálnej sieti bývalý minister, podľa podpredsedu Európskeho parlamentu Martina Hojsíka, v celej kauze zlyhal štátny Transpetrol, ktorý prepravuje ropu na území Slovenska.
Skutočnosť je iná
Zásobníky ropy totiž podľa slovenského europoslanca nominovaného Progresívnym Slovenskom máme na východnom Slovensku a nedokážeme ich plniť z ropovodu Adria. Vlády už od roku 2014 tak mali podľa Hojsíka riešiť, aby sme mali zásobníky aj na juhu. Hirman mu však odkazuje, že v skutočnosti je to trošku inak.
Ficova vláda o ruskej rope podľa progresívcov zavádza, závislosť na nej je pre Slovensko bezpečnostné riziko
„Transpetrol zmodernizoval ropovod Adria v rokoch 2012 až 2015 tak, aby stačil pokrývať plne potreby rafinérií MOL. Lenže po tejto modernizácii skupina MOL nesplnila pôvodné prísľuby chorvátskemu a slovenskému operátorovi o navýšení prepravy cez Adriu, kvôli čomu sa celá nemalá investícia z ich strany do Adrie urobila. Preto Transpetrol ani nemal následne dôvod vynaložiť ďalšie desiatky miliónov eur do výstavby nových zásobníkov na juhu Slovenska,“ upozornil Hirman.
„Zelené“ politiky
Všetko sa podľa neho zmenilo až po Putinovom útoku na Ukrajinu vo februári 2022 a zavedení sankcií na ruskú ropu a z nej vyrobených ropných produktov.
Ak Ukrajina neobnoví tranzit ropy, podľa Pellegriniho môže Slovensko pristúpiť k protiopatreniam
„Ja som ako minister hospodárstva, a teda vykonávateľ akcionárskych práv štátu v Transpetrole, dosť tvrdohlavo požadoval spolu s manažmentom, aby v rámci Plánu obnovy SR sme požiadali o prostriedky na výstavbu týchto zásobníkov, ktoré sa už urýchlene pripravovali. Bolo mi však vysvetlené, že v rámci „zelených“ politík a priorít v Bruseli (EK a Európskeho parlamentu, kde PS ako člen frakcie Renewe, tieto pravidlá zvlášť dlhodobo presadzujú), nie je možné na ropné zásobníky získať EÚ zdroje. Navzdory ich zásadnej strategickej dôležitosti pre energetickú bezpečnosť a pre stabilitu trhu s ropnými produktmi na Slovensku a širšom regióne,“ podotkol Hirman s tým, že teraz preto musí Transpetrol výstavbu nových zásobníkov financovať z vlastných, de facto našich štátnych zdrojov.
„Takže priatelia z PS sú pri kritike Transpetrolu dosť mimo a mali by sa skôr zamyslieť nad svojimi minulými krokmi vo vzťahu aj k tejto otázke, spolu s ostatnými „zelenými“ politikmi v EÚ. Lebo len správnym a korektným poučením sa z minulých chýb, môžeme v budúcnosti prijať správne rozhodnutia. Bez ohľadu na politické zaradenie, či postavenie v politike. Lebo prírodné a ekonomické zákonitosti a realitu neošáliš a ani históriu nezmeníš,“ zdôraznil Hirman.
Slovensko aj Maďarsko dostali košom
V každom prípade dostalo podľa neho Slovensko ako aj Maďarsko v Bruseli košom. Financial Times (FT) informuje, že žiadosť Maďarska a Slovenska, začať okamžite právnu procedúru proti Ukrajine, pre uplatnenie sankcií na tranzit ropy od ruského Lukoilu do rafinérií oboch krajín, bola odklonená.
Zastavenie dovozu ropy od Lukoilu je podľa ministerstva porušenie dohôd. Je ohrozená energetická bezpečnosť Slovenska?
Viceprezident Európskej komisie a komisár pre obchod Valdis Dombovskis vysvetlil, že treba viac času na ďalší zber dôkazov a vyhodnotenie legislatívno-právnej situácie. FT tvrdí, že žiadosť a pozíciu Maďarska a Slovenska proti Ukrajine nepodporila žiadna členská krajina EÚ, prítomná na zasadnutí. „Ak sú informácie FT korektné, tak Pešť s Blavou dostali košom,“ uzavrel Hirman.