Protimonopolný úrad počas prešetrovania zistil, že hlbinné dobývanie uhlia je v porovnaní s povrchovou ťažbou niekoľkonásobne nákladnejšie, čoho výsledkom je vyššia cena takto ťaženého uhlia.
Protimonopolný úrad SR (PMÚ) zastavil prešetrovanie ťažby hnedého uhlia určeného na výrobu elektriny. Úrad v uplynulých mesiacoch posudzoval podnet od spoločnosti Kúpele Bojnice, z dôvodu možného zneužívania dominantného postavenia spoločnosťou Hornonitrianske bane Prievidza (HBP). „Vysoká cena hnedého uhlia ťaženého v SR hlbinným spôsobom v porovnaní s cenami hnedého uhlia v iných krajinách, ťaženého povrchovým spôsobom je dôsledkom rozhodnutia vlády SR, ktorá prostredníctvom všeobecného hospodárskeho záujmu sleduje určité spoločenské ciele, ako napríklad udržanie zamestnanosti. Úrad nebude hodnotiť opodstatnenosť existencie hlbinnej ťažby hnedého uhlia v SR vzhľadom na to, že toto rozhodnutie je plne v kompetencii vlády,“ uviedla hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.
Niečo zistili
Bojnické kúpele sa na PMÚ obrátili s podozrením na účtovanie neprimerane vysokej ceny za hnedé uhlie, ktoré od spoločnosti HBP nakupuje spoločnosť Slovenské elektrárne na účely výroby elektriny z domáceho uhlia. „Začali sme podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže prešetrovanie, ktorého cieľom bolo zistiť, či namietané konanie by mohlo predstavovať porušenie zákona, a teda, či existuje dôvod na začatie správneho konania. Analyzované boli skutočnosti uvedené v podnete, odpovede oslovených subjektov a verejne dostupné informácie,“ dodala Oľšavská.
Úrad počas prešetrovania zistil, že hlbinné dobývanie uhlia je v porovnaní s povrchovou ťažbou niekoľkonásobne nákladnejšie, čoho výsledkom je vyššia cena takto ťaženého uhlia. „Napriek tomu, vláda SR rozhodla o výrobe elektriny z domáceho uhlia vo všeobecnom hospodárskom záujme. Cena elektriny vyrobenej z domáceho uhlia je teda za posledné roky viac ako dvojnásobná voči trhovej cene elektriny, ktorá je určená ako ročný priemer spotovej ceny elektriny na trhu a bez podpory, respektíve dotačných mechanizmov by na trhu bola nepredajná,“ doplnila Oľšavská.
Kompetencie ÚRSO
Na doplatenie rozdielu medzi výnosmi, nákladmi a primeraným ziskom pre výrobcu elektriny z domáceho uhlia preto Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vo svojich vyhláškach stanovuje spôsob výpočtu takzvaného doplatku. Na tento účel regulačný úrad kontroluje a schvaľuje jednotlivé faktory relevantné pre tento výpočet, okrem iného aj ekonomicky oprávnené variabilné náklady na výrobu elektriny z uhlia. „Počas prešetrovania úrad zistil, že cena za nákup hnedého uhlia je dohodnutá až potom, ako prebehne schvaľovací proces pred ÚRSO a teda vychádza až z predpokladu oprávnenosti nákladov, ktoré ÚRSO v rámci doplatku schválil,“ konštatovala Oľšavská s tým, že posudzovanie výroby elektriny z domácich zdrojov uhlia na Slovensku prebieha v súčasnosti aj zo strany príslušných útvarov Európskej komisie.
„Vzhľadom na postup Európskej komisie a na kompetencie ÚRSO je otázne, či je úrad oprávnený posudzovať tento prípad podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže,“ uzavrela Oľšavská.
Až po roku 2022
Ťažbu hnedého uhlia, z ktorého sa vyrába elektrina v tepelnej elektrárni v Novákoch, podporujú všetci odberatelia elektriny. Tí zaplatili v minulom roku vo svojich faktúrach za elektrinu na podporu slovenského baníctva zhruba 95 miliónov eur. Takúto podporu sa viackrát snažila súčasná parlamentná opozícia zrušiť. Vládna koalícia však na to nepristúpila. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu, by sa mohlo začať s útlmom baníctva na Slovensku najskôr niekedy po roku 2022. Podľa v súčasnosti platného všeobecného hospodárskeho záujmu by sme mali podporovať ťažbu uhlia až do roku 2030.