Bratislavská rafinéria Slovnaft v minulom roku preinvestovala zhruba 100 miliónov eur.
Bratislavská rafinéria Slovnaft v strednodobom horizonte počíta skôr so zhoršením ekonomických podmienok na burzovom trhu s ropnými produktami. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Slovnaftu Anton Molnár, podnik taktiež očakáva spomalenie a postupne až zastavenie rastu dopytu po ropných produktoch. „Budeme preto pokračovať v realizácii množstva malých krokov, ktoré majú okrem iného viesť aj k systémovej redukcii firemných nákladov v neproduktívnej sfére a súčasne tiež k rastu príjmov z predaja našich produktov a služieb širšiemu okruhu zákazníkov,“ dodal Molnár.
Rafinéria patriaca do maďarskej skupiny MOL plánuje tiež pokračovať v investíciách v rámci dlhodobej stratégie. „Tie nám umožnia čeliť štrukturálnym zmenám, ktoré sa vo fosílnej energetike postupne viac a viac presadzujú,“ doplnil Molnár.
Miliónové investície
Slovnaft v minulom roku preinvestoval zhruba 100 miliónov eur. Najviac finančných prostriedkov, 30 miliónov eur, smerovalo do generálnych revízií rafinérskych a petrochemických jednotiek. „Pravidelná rozsiahla kontrola technického stavu zariadení a ich údržba boli potrebné pre ďalší bezproblémový chod výroby,“ spresnil Molnár. Na výmenu katalyzátorov, chemických látok a na urýchlenie procesov vo výrobných zariadeniach vynaložil Slovnaft minulý rok 11 miliónov eur.
V oblasti maloobchodnej siete pokračovala bratislavská rafinéria v rekonštrukcii čerpacích staníc a otváraní nových predajní Fresh Corner s investíciami 15,5 milióna eur. Ku koncu minulého roka sa tak predajne Fresh Corner nachádzali na 113 čerpacích staniciach Slovnaft. Ako dodal Molnár, v tomto roku bude Slovnaft pokračovať v rekonštrukcii svojej maloobchodnej siete a zavádzaní gastro konceptu Fresh Corner. Rovnako začne maloobchodná sieť v tomto roku s inštaláciou nabíjačiek pre elektromobily.
V oblasti rafinérskej výroby začne Slovnaft s výstavbou novej ropnej nádrže a rozširovaním skladovacej kapacity polypropylénu, čo si spolu vyžiada takmer 16 miliónov eur. Ďalšia významná investícia má podľa Molnára smerovať do výstavby kryogénneho zásobníka na etylén.
Hospodárenie zatiaľ neprezradili
Bratislavská rafinéria zatiaľ nechcela konkretizovať minuloročné hospodárenie. Dôvodom je, že sa s jej akciami obchoduje na burze. „Hospodárenie a finančné výsledky rafinérskych spoločností sú do veľkej miery závislé od externých faktorov, ako sú napríklad ceny ropy či energií a zároveň dopytu po ropných produktov. Zaznamenali sme značný rast cien surovinových aj energetických vstupov, čo výsledky rafinérií ovplyvňuje negatívne. Rovnako tak sa zvýšili aj personálne náklady v spoločnosti, čiastočne v dôsledku legislatívnych zmien,“ prezradil Molnár.
Na strane druhej spomínané negatívne vplyvy podľa neho vyvažoval rast dopytu po ropných výrobkoch na domácom a priľahlých exportných trhoch, čo spoločnosti umožňuje čiastočne šetriť na prepravných nákladoch.
V novom roku neočakáva Slovnaft významné zmeny v hospodárení. „Neočakávame dramatickú zmenu hlavných ukazovateľov oproti minulému roku za predpokladu, že ceny kľúčových surovín a energií sa príliš neodchýlia od aktuálnych úrovní,“ konštatoval Molnár.
Skupina Slovnaft zamestnávala začiatkom roka 2017 celkovo 3 351 zamestnancov. Očakávaný počet zamestnancov ku koncu roka 2017 bol na úrovni 3 447, čo predstavuje nárast o 2,9 %. „V roku 2018 počítame s ďalším rastom počtu zamestnancov,“ uzavrel Molnár.
Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je spoločnosť Slovnaft, ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR, viac ako 250. Slovnaft je členom skupiny MOL.