Plynové vratky sú stále v hre. Ich podoba je stále tajomná.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn ceny
Ilustračné foto SITA

Podľa informácií z Úradu vlády SR sa na systéme plynových vratiek stále pracuje. Dodávatelia plynu sú zvedaví, ako bude vyzerať celý mechanizmus vracania peňazí za spotrebovaný plyn.

Slovenskí odberatelia už takmer rok počúvajú z úst vládnych predstaviteľov o nejakých plynových vratkách. Má ísť o predvolebný bonus v podobe vrátenia peňazí za spotrebovaný zemný plyn. Aj keď dodávateľské spoločnosti stále nevedia, ako by mal vyzerať mechanizmus vracania peňazí, vláda trvá na svojom a s plynovými vratkami stále počíta.

Na systéme sa pracuje

Podľa informácií z Úradu vlády SR sa na systéme plynových vratiek stále pracuje. „Systém sa pripravuje a spresňuje, podrobnosti predstavíme, keď budú dotiahnuté jednotlivé detaily,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk tlačový odbor úradu vlády. Kedy by to malo byť však úrad vlády nekonkretizoval. Vláda stále považuje zníženie cien plynu za jedno z významných opatrení. „Je to súčasťou prvého sociálneho balíčka vlády. V každom prípade platí sľub predsedu vlády SR, že pôjde o dvojciferné číslo súhrnne za roky 2015 a 2016. Za týmto záväzkom si stojíme a dodržíme ho,“ konštatoval úrad vlády.

Sú pripravení, ale málo informovaní

Dodávatelia plynu sú na plynové vratky pripravení. Taktiež však čakajú, ako bude vyzerať celý mechanizmus vracania peňazí. „Neobdržali sme doposiaľ žiadne oficiálne usmernenie ani informácie k uvedenej problematike,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Michaela Krivá. „O tejto iniciatíve nemáme dostatočné informácie,“ dodal konateľ spoločnosti RWE Gas Slovensko Miroslav Kulla. Ani riaditeľ retailu spoločnosti ČEZ Slovensko Stanislav Kovalik nepozná podrobnosti systému plynových vratiek.

Dostanú asi všetci

Plynové vratky sa budú podľa ostatných vyjadrení vládnych predstaviteľov týkať všetkých odberateľov, teda nie len tých, ktorí odoberajú plyn od najväčšieho štátneho dodávateľa – Slovenského plynárenského priemyslu. Dodávateľské spoločnosti preto proti tejto vládnej iniciatíve neprotestujú. „S takýmto modelom problém nemáme. Je výsostným právom každej vlády používať verejné prostriedky tak, ako uzná za vhodné. A keď táto vláda uzná za vhodné vrátiť spotrebiteľom plynu nejakú časť peňazí zo štátneho rozpočtu, tak ako súkromná firma nemáme námietky,“ uviedol Kulla. „Vzhľadom na to, že náklady na zemný plyn predstavujú značnú časť rodinného rozpočtu väčšiny domácností, chápeme, že pre vládu je cena plynu dôležitá. Avšak na druhej strane každý takýto zásah deformuje trhové prostredie, v ktorom pôsobíme,“ dodala hovorkyňa Západoslovenskej energetiky Michaela Dobošová.

Majú isté obavy

Isté obavy u dodávateľov plynu v tejto problematike existujú. Stredoslovenská energetika upozorňuje na to, že pri zavádzaní systému plynových vratiek je z legislatívneho hľadiska nevyhnutné, nastaviť ich jednotný mechanizmus zavedenia voči odberateľom, keďže na trhu s dodávkou plynu pôsobia v rámci Slovenska viacerí dodávatelia. Kovalik z firmy ČEZ Slovensko dúfa, že sa na plynové vratky nebude musieť skladať samotný podnikateľský subjekt. „Sociálna politika je úlohou štátu, preto platíme na Slovensku riadne dane,“ uzavrel Kovalik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Vláda SR