Slovensko by mohlo znížiť emisie oxidu uhličitého o polovicu, keby sa pri vykurovaní používal namiesto uhlia a dreva zemný plyn. Je o tom presvedčený Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ). „Na zlepšenie ovzdušia by stačilo, keby plynom vykurovali všetci, ktorí ho majú v dosahu,“ uviedol výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.
Prístup k plynu má 94 % Slovákov
Slovensko je stále druhou najplynofikovanejšou európskou krajinou po Holandsku, čo sa týka miery plynofikácie obytných sídiel. Zemný plyn tak prúdi do viac ako 1,5 milióna odberných miest v 77 % slovenských miest a obcí, v ktorých žije viac ako 94 % populácie Slovenska. Spoločnosť SPP – distribúcia v súčasnosti neplánuje plynofikovať obce bez dodávok zemného plynu. „Z pohľadu dosiahnutej úrovne plynofikácie obcí sa už nevyžaduje ďalší rozvoj distribučnej siete,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP-distribúcia Milan Vanga. Na spomínané zníženie emisií oxidu uhličitého o polovicu však podľa Kvasňovského nie sú potrebné ďalšie investície do rozširovania plynárenskej siete.
Zadymené kotliny
Najväčší problém s kvalitou ovzdušia majú najmä dediny v kotlinách počas vykurovacej sezóny. Väčšina domácnosti totiž aj pre energetickú chudobu vykurujú svoje domácností nekvalitným uhlím či drevom. „Pri využívaní zemného plynu sa dostáva do atmosféry o 99,9 percenta menej škodlivých pevných častíc v porovnaní s pevnými palivami. V porovnaní s uhlím sa uvoľňuje do atmosféry o 60 percent menej oxidu uhličitého,“ dodal Kvasňovský.
Doprava v mestách
SPNZ upozorňuje, že vo veľkých mestách je za znečistené ovzdušie zodpovedná predovšetkým doprava a naftový pohon. „Väčšina miest napriek tomu stále preferuje nákupy autobusov pre hromadnú dopravu na naftový pohon,“ konštatoval Kvasňovský. Riešením je podľa neho podpora alternatívnych pohonov pre automobily a autobusy. Ide nielen o elektromobilitu, ale aj o pohony na stlačený a skvapalnený zemný plyn (CNG, LNG).